1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz siyasetçiden cami çıkışında saldırıya uğrayan Müslümanlar hakkında açıklama

İngiliz siyasetçiden cami çıkışında saldırıya uğrayan Müslümanlar hakkında açıklama

İngiliz politikacı Sajid Javid, yaşanan saldırının ardından Müslümanların korunması için çeşitli önlemler alınabileceğini kaydederek, "İlk olarak...

İngiliz siyasetçiden cami çıkışında saldırıya uğrayan Müslümanlar hakkında açıklama

İngiliz politikacı Sajid Javid, yaşanan saldırının ardından Müslümanların korunması için çeşitli önlemler alınabileceğini kaydederek, "İlk olarak yerel vatandaşlarla bir araya gelinmeli ve vatandaşları korumak için neler yapılabileceği noktasında yerel halk dinlenebilir" dedi.

İngiliz politikacı Sajid Javid bugün yaptığı basın açıklamasında, dün akşam Londra'da Finsbury Park yakınlarında yaşanan olayın kurbanlarının aileleri ve arkadaşlarının acısını paylaştığını söyledi.

İngiliz politikacı, masum insanlara düzenlenen bu saldırıyı kınadığını, dün akşam ve geçtiğimiz haftalarda Manchester ve Londra'da gerçekleştirilen saldırıları düzenleyen kişilerin toplumu bölme amacında olduklarını ve saldırganların daima kaybedeceklerini kaydetti. Javid, toplumun temsilcileriyle ve toplum liderleriyle görüşmeye geldiğini ve hükümetin saldırganlara ve Müslüman karşıtı ifadeler de dahil nefret suçuna karşı daima sıfır tolerans tanıyacağını ifade etti.

Birleşik Krallık'taki hükümetin Müslümanların arkasında olacağına dair güvence veren Javid, hükümetin Müslüman karşıtı nefret suçuna karşı tam destek vereceğini ancak hükümet, polis ya da başkaları tarafından tekrar güveni sağlamak için nasıl önlemler alınacağını öğrenmek istediklerini vurguladı. İngiliz politikacı, olayın muhtemel terörist saldırı olarak ele alındığını söyleyerek, 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bu olayın bir nefret suçu saldırısı olduğunu sözlerine ekledi. Saldırının polis tarafından araştırıldığını kaydeden İngiliz siyasetçi detaylı açıklamanın yetkililer tarafından yapılacağını söyledi.

Javid, sözlerine şöyle devam etti: "İlk olarak yerel vatandaşlarla bir araya gelinmeli ve vatandaşları yapılabileceği noktasında yerel halk dinlenebilir. Örneğin bazı toplum liderleri gizli polis talep ettiler. Özellikle Ramazan ayında Müslümanlar geç saatlere kadar oruç tutup, dün geceki gibi bir araya geliyorlar. Polis halihazırda onların bu taleplerine olumlu cevap verdi. İkinci olarak sadece Finsbury Parkı'ndaki değil tüm Birleşik Krallık'taki toplum liderleri ile daha fazla ne gibi önlemler alınacağı hakkında görüşülebilir. Halihazırda ben ve İçişleri Bakanı tarafından yetki verilmiş bir "Müslümanlara Karşı Nefret Suçu" adlı çalışma grubumuz var. Bu grup, toplum liderleriyle sık sık görüşüyorlar. Toplumu kazanmak için birçok çalışmalar yapıldı. Bu olay bize toplumu kazanmak için daha fazla neler yapılacağı hakkında bir uyarıdır. Bu olayın saldırganı bariz bir şekilde toplumu bölmek istiyor. Toplumun buna verecek en güzel cevabı ise bir araya gelerek daha fazla ne tür önlemler alınabileceğinin ele alınmasıdır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.