1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. İngiltere Başbakanı Johnson'dan mutasyonlu koronavirüs açıklaması: Daha ölümcül olabilir

İngiltere Başbakanı Johnson'dan mutasyonlu koronavirüs açıklaması: Daha ölümcül olabilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaptığı açıklamada koronavirüsün İngiltere'de görülen türünün daha ölümcül olabileceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Johnson'dan mutasyonlu koronavirüs açıklaması: Daha ölümcül olabilir

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüsün mutasyona uğramış hali için "Yeni türün daha yüksek bir ölüm oranıyla bağlantılı olabileceğine dair bazı kanıtlar var." ifadesini kullandı..

Mutasyonlu koronavirüse dair açıklamada bulunan Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance da şu anda İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'da görülen 3 ayrı koronavirüs türü görüldüğünü belirtti.

İngiltere'de tespit edilen türün, diğerlerinden yüzde 30-70 daha kolay bulaştığını kaydeden Vallance, pozitif vakalarda bu türün daha çok görülmesinin bunu ispatladığını aktardı.

Verilerin henüz yeteri kadar güçlü olmadığına işaret eden Vallance, orijinal türde enfekte olan 1000 kişiden 10'unun ölmesinin beklendiğini, ancak yeni türde bu sayının 13 veya 14'e çıktığını vurguladı.

Vallance, yeni türlerin "kesinlikle daha fazla endişe verici" olduğunu ve "aşılara daha az duyarlı oldukları anlamına gelebilecek özellikler" bulunduğunu ancak bu aşamada kesin bir şey söylenemeyeceğini belirtti.

SON 24 SAATTE 1401 CAN KAYBI

Bu arada Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, son 24 saatte 1401 kişinin daha ölmesiyle Kovid-19 kaynaklı can kaybı sayısı 95 bin 981'e çıktı.

Avrupa'da virüs nedeniyle en çok ölümün görüldüğü ülke olan İngiltere'de, yeni türün vakaları yükseltmesinin ardından 5 Ocak'ta yeniden karantinaya gidilmişti.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT