1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid görevinden istifa etti

İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid görevinden istifa etti

İngiltere'de Boris Johnson kabinesinde şaşırtan bir istifa yaşandı. Maliye Bakanı Sajid Javid görevinden istifa etti. Javid'in yerine jet hızıyla Rishi Sunak atandı.

İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid görevinden istifa etti

İngiltere medyasında çıkan haberlere göre; Başbakan Boris Johnson bugün kabinede gerçekleştirdiği değişiklikler çerçevesinde, Sajid Javid'e danışmanlarının işine son vermesi ve onların yerine Başbakanlık tarafından atanan özel danışmanlarla çalışması teklifinde bulundu. Ancak bu teklifi kabul etmeyen Javid’in görevinden istifa kararı aldığı bildirildi.

AĞUSTOS AYINDA BİR ÇALIŞANI HABERSİZ KOVULMUŞTU

Ağustos ayında hükümetin anlaşmasız Brexit'in etkilerine dair bir raporunu basına sızdırdığı iddiasıyla Sajid Javid'in bir danışmanının işine kendisine haber verilmeden son verilmişti.

Johnson, kabine değişikliği kapsamında şu ana kadar Javid dışında sekiz bakanı görevinden aldı. Pakistan kökenli olan Sajid Javid, Theresa May kabinesinde de içişleri bakanlığı görevinde bulunmuştu.

YERİNE HEMEN ATAMA YAPILDI

Öte yandan Javid'in yerine Rishi Sunak Maliye Bakanı olarak atandı.

Daha önce Hazine Bakanı olarak görev yapan 39 yaşındaki Sunak, ilk kez 2015 yılında Muhafazakâr Parti vekili olarak parlamentoya girmişti. Sunak, 1960’lı yıllarda İngiltere’ye göç eden Hint asıllı bir aileden geliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT