1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. İngiltere'de normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

İngiltere'de normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

Pandeminin ardından normalleşme sürecine geçilmesi için kimi ülkelerde adımlar atılmaya başlandı. Normalleşme sürecine geçilmesi halinde yaşanacak senaryolar hakkında fikir sahibi olmak için hükümetler pilot uygulamaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda İngiltere'de 6 bin kişinin katılım gösterdiği maskesiz ve mesafesiz eğlence düzenlendi.

İngiltere'de normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

Pandemi sürecini hafif atlatan veya aşılamada başarıya ulaşan ülkeler normalleşme yolunda çeşitli adımlar atıyor. Aşılama hızının yüksek olmasının yanında vaka sayılarının düşük olduğu Yeni Zelanda gibi ülkelerde pilot uygulamalar hayata geçiriliyor. Söz konusu uygulamaların bir benzeri İngiltere'de uygulandı. İki günlük test etkinliği kapsamında 6 bin kişilik deney yapıldı. Hayata geçirilen uygulama ile 6 bin kişi sosyal mesafe ve maske olmadan müzik eşliğinde eğlendi.

HÜKÜMET NORMALLEŞMENİN SONUÇLARI GÖRMEK İSTİYOR

Düzenlenen etkinlikle vatandaşlar 1 yılı aşkın sürenin ardından müzik eşliğinde dans edip eğlenme fırsatı buldu. Gerçekleştirilen uygulamaların asıl amacı ise, sosyal hayat kısıtlamalarının gevşetilip gevşetilemeyeceğini görmek. Hükümet, ülkede normalleşme sürecinin başlaması halinde ne gibi tablolar ile karşı karşıya kalınacağını görmek istiyor. 

İngilterede normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

ETKİNLİK VATANDAŞLARA YARADI

Uygulanan etkinlik kapsamında Liverpool'daki bir gece kulübünde eğlence düzenlendi. Sven Vath, the Blessed Madonna ve Jayda G'nin sahne aldığı cuma günkü etkinlikte yaklaşık 3 bin kişi sosyal mesafe olmadan eğlendi.18-20 yaş arasındaki katılımcıların yer aldığı etkinlikte maske zorunluluğu da kaldırıldı. Etkinliğe koronavirüslü kişiler dahil edilmezken, katılımcılardan son 24 saatlik koronavirüs negatif testi istendi. İkinci günde Fatboy Slim sahneye çıkarken yine 3 bin katılımcı doyasıya eğlendi.

İngilterede normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

ON BİNLERCE KİŞİNİN KATILACAĞI KUPA FİNALİ

Pilot uygulama kapsamında, Londra'daki Wembley Stadyumu'nda düzenlenecek olan ve on binlerce kişinin katılacağı kupa finali de bulunuyor. Ayrıca İngiltere'de 12 Nisan tarihinden itibaren bar ve restoranlar da yeniden hizmete başladı. Kapalı mekan ve spor etkinliklerini kapsayan kısıtlamaların ise 17 Mayıs'tan itibaren kaldırılması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Boris Johnson,  sorun çıkmaması durumunda kısıtlamaları haziran ayında tamamen kaldırılacağını ifade etti.

İngilterede normalleşme denemesi! 6 bin kişiyle maskesiz ve mesafesiz eğlence

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT