1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Küçük Salon'da Bilecik Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu tarafından düzenlenen programa; Bilecik Vali...

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası düzenlenen törenle kutlandı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Küçük Salon'da Bilecik Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu tarafından düzenlenen programa; Bilecik Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Özgün,Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Bilecik Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu Müdür Vekili Özcan Güney, insan haklarının önemine değinerek, "İnsan hakları, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin, yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes cinsiyet, ırk, renk, dil, din, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi farklar olmaksızın kanun karşısında eşittir. Türkiye Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer alıyor. Demokrasilerde insan haklarına saygı, konut dokunulmazlığı, eşitlik, hukukun üstünlüğü, kadın ve erkek eşitliği gibi birçok değer vardır. Türk milletinin insan hakları konusunda temiz bir geçmişi vardır. Topraklarımızda farklı millet, din ve ırktan insanların huzur içinde bir arada yaşar. Biz "Yaratılanı sev, yaratandan ötürü." diyen Yunus Emre'nin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." diyen Şeyh Edebali'nin, "İnsan hakları doğmakla kazanılır, beklemez. İnsana yakışır, insanca bir yaşam içindir." diyen Mustafa Kemal'in ideallerini benimsemiş bir milletin evlatlarıyız. İnsan hakları konusunda dün olduğu gibi bugün de dünyaya örnek olacağız" dedi.

Konuşmanın ardından öğrencileri tarafından hazırlanan "Demokrasi ve İnsan Hakları" konulu röportaj izlenmesinin ardından günün anlamıyla ilgili şiirler okundu.

"İnsan Hakları ve Demokrasi" konulu ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Özgün ve İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından program sona erdi.

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT