1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Pendik Temsilciliği Açıldı
İnsani Yardım Vakfı (İHH) Pendik Temsilciliği Açıldı

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Pendik Temsilciliği Açıldı

Dünya mazlumlarının yardımına koşan, sayısız projelerle kalıcı ve güzel izler bırakan İHH (İnsani Yardım Vakfı) Pendik’te şubesi açıldı.

Dünya mazlumlarının yardımına koşan,  sayısız projelerle kalıcı ve güzel izler bırakan İHH (İnsani Yardım Vakfı) Pendik’te şubesi açıldı.

İHH Pendik  Başkanı  Av. İsmail ARSLAN ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 -İsmail  ARSLAN kimdir?

                *Tabi efendim! Öncelikle ben de okuyucu kitlenizi selamların en güzeli olan Allah’ın selamı ile selamlamak isterim. Ben; Bayburt’tan, Muş’a hicret eden bir ailenin çocuğuyum. Rahmetli babamın memuriyeti sebebiyle Tatvan’da doğdum. 1973’den beri Pendik’te ikamet etmekteyim. Nüfus kütüğümde Çamçeşme - Pendik yazıyor. Bu sebeple de, rahatlıkla Pendikliyim diyebilirim. İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Amerika, Almanya, Kazakistan, Ukrayna gibi ülkelerde bulundum. 2003’den bu yana Pendik’ de serbest avukat olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Pendik ilçemizde açtığı yeni Temsilciliğinin de Başkanlığını yapmaktayım.

 -İHH’yı tanımayan çok azdır zannediyorum. Bir iki cümle ile İHH’ yı anlatabilir misiniz?

-*İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır.

  Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 5 kıtada 120 ülke ve bölgeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur.

-İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Bey ile aynı sınıfta olduğunuzu duyduk, doğru mudur?

-Evet. İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nde,  lisans eğitimi süresince beraber okuduk.

-Öyleyse Bülent Bey’i bizlerden daha fazla tanıyorsunuzdur, Bülent bey’in öğrenciliğine dair bir şeyler paylaşmak ister misiniz?

-Bülent abi ile uzun süre beraber okuduk, beraber yemek yedik, beraber aç kaldık. Benim için özel bir yere sahiptir. Onunla ilgili söylenecek ve anlatılacak çok şey var. Bülent Yıldırım’ı, şahit olduğum bir anı ile sizlere tanıtmaya çalışacağım. Bülent Abinin siyah renkli, kaliteli, güzel bir kabanı vardı. Sıcak tuttuğunu, Onun soğuk günlerdeki enerjisinden anlardım. Kış soğuğunun en şiddetli yaşandığı bir zaman diliminde, üzerinde ceketi olmayan yoksul bir öğrenciye, kabanını çıkarıp, hediye ettiğine bizzat şahit oldum. O, ben ve Öğrenci vardı Fatih Camiinin avlusunda… Sevdiğini de bildiğim o kıyafetini, Peygamberimizin ( S.A.V. ) sünnetini yerine getirmek adına infak ettiğine şahit oldum. İnancı, yardımlaşması, Müslüman bir kardeşini nefsine tercih etmesi, onu IHH gibi en güzel hayır işlerini yapan bir yardım kuruluşunun varlığına sebep kılmıştır. Yüce Allah;  Bülent Abi gibi hayırsever büyüklerimizin sayılarını artırsın.

-Peki, Pendik İHH’dan bahsedebilir misiniz?

-Pendik İHH Temsilciliğimiz; Ramazan ayının ortalarına denk gelen bir zaman diliminde faaliyetlerine başladı. Artık Pendikli bağışçılarımız ve gönüldaşlarımız ellerindeki imkanları, Temsilciliğimiz aracılığıyla dünyanın farklı coğrafyalarında hayra dönüştürebilecekler. Yetimler, su kuyusu bekleyenler, mescid arzulayan Müslümanlar, katarakt ile renklerle tanışmak isteyen mazlum Afrikalılar, okumaya susamış inançlı çocuklar, mazlum halklar, yokluk yaşayanlar gibi yollarımızı gözleyenleri, Pendik ilçemizin tüm insanlarına anlatmayı üzerimize borç bildik. Bu bağlamda, düzenli olarak bilinçlendirme eğitimleri yapıyoruz. Bayanlar birimimizin gayretlerinden ilham alıp, projeler gerçekleştirmek istiyoruz.

 -Şu anda üstlendiğiniz Proje var mıdır?

-Şu dönem itibariyle gündemimizde iki proje ön plana çıkmaktadır.

 Birincisi; Patani’de daha önce İHH bağışçılarımız tarafından yapılan yetimhanemize ek bina inşaa edilmesiyle ilgilidir. Bu Ek bina, sadece yetim kız öğrencilerin kalacağı, 14 oda, 14 duş ve tuvaletten oluşan yaklaşık 500 m2’lik bir yetimhane olacaktır. Toplam değeri 83.200 Euro olan bu proje Pendik’li hayırseverlerin desteklerine muhtaçtır.

İkinci olarak; 23 yıldır güven ve kalite ile gerçekleştirilen Kurban projemiz, bu yıl 99 ülke ve bölgede icra edilecektir. Kurban’da kesilmek üzere yaklaşık 50.000 hisselik küçük ve büyük baş hayvanlar temin edilmiştir. Yurt içi ve yurt dışı tüm organizasyon hazırlığı tamamlanmıştır. Bağışçılarımız, vacip olan kurban ibadetlerini, 550 TL değeriyle vakfımız organizasyonunda yerine getirebilirler.

- Okuyucularımız, Pendik İHH Temsilciliği’ne nasıl ulaşabilirler?

-Bizlere birçok yol ile ulaşmaları mümkündür;

Gönüllü olup, çalışmalarımıza destekte bulunmak isteyenler, www.ihh.org.tr adresinden gönüllü başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca, 0216 970 00 78 nolu telefon numarasıyla da temsilciliğimize ulaşmak mümkündür. Ziyarette bulunmak, tanışmak, yardım kalemlerinden istifade etmek, bağış yapmak gibi gerekçelerle Vakfımıza gelmek isteyenler olursa, “Doğu Mahallesi. Ece sokak. No : 16 (VAKIFBANK SAHİL ŞUBESİ ÜSTÜ) Pendik / İSTANBUL” adresinden bizlere ulaşabilirler.

-Teşekkür ederiz İsmail Bey. Allah çalışmalarınızı bereketlendirsin. Varlığınızı ve varlığımızı değere dönüştürsün…

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum