1. HABERLER
  2. BİLİM TEKNOLOJİ
  3. İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

İnstagram değişim süreci başlıyor. Popüler uygulama şimdi de Tiktok'a rakip oldu. Haftalar önce ortaya çıkan raporlarda popüler sosyal medya platformuna yeni özelliklerin geleceği belirtilmişti. Yeni özelliklerden biri olan Reels'in test süresi sona erdi ve kullanıcılarla buluştu.

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

Popüler paylaşım platformu Instagram, TikTok benzeri video paylaşım platformu olan Reels uygulamasını 50'den fazla ülkede kullanıma sunduğunu duyurdu. Instagram'dan yapılan açıklamada Reels ile en fazla 15 saniyelik video klipler çekilebileceği ve müzik eklenerek paylaşılabileceği açıklandı.

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?
TikTok'un ABD'de yasaklanacağına dair gelişmeler sırasında piyasaya sürülen Reels, Zuckerberg'in ilk denemesi sayılmıyor. Kısa bir süre önce Lasso uygulaması çıkararak TikTok ile rekabete girmiş fakat başarılı olamayarak geçen ay kapatılmıştı ancak TikTok'un geleceğinin belirsiz olması nedeniyle Reels'in daha başarılı olabileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin hükümetine Amerikalıların verilerine erişim sağlamak ve ulusal güvenliği tehdit etmekle suçladığın Çinli ByteDance'in sahipliği altındaki TikTok'un ABD'li bir şirket tarafından satın alınmaması durumunda 15 Eylül'de kapatılacağını belirtmişti. ABD basınında Microsoft'un satın almayla ilgili görüşmeler yaptığı iddia edilmişti.

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

İNSTAGRAM REELS NEDİR?

Instagram Reels adı verilen özellik, kullanıcılara 15 saniyelik görüntü çekip montajlama ve görsel efekt ekleme imkanı tanıyacak. Videolar Reels isimli kısımda ya da Hikayeler bölümünde takipçilerle paylaşılabilecek.

İnstagram Reels'te çeşitli düzenleme araçları sunuluyor; 

Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.
Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.
Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor. Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

İntagramda herkese açık olan hesaplar , Reels videolarını Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde paylaşabiliyor. Aynı zamanda akışta, takipçileriyle de paylaşabiliyor. Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.  Reels videoları aynı zamanda Story, Yakın Arkadaşlar ve Direct mesajlarda paylaşılabiliyor.

İnstagram Reels nedir? Ne işe yarar?

 

Kübra Kaçmaz
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT