1. HABERLER

 2. BİLİM TEKNOLOJİ

 3. İnstagram'da Direct devri kapanıyor!

İnstagram'da Direct devri kapanıyor!

Dünyanın en çok kullandığı sosyal medya uygulamalarından biri olan İnstagram Direct mesajlaşma uygulamasını kaldırıyor. Gelecek ay itibariyle uygulama tamamen piyasadan kaldırılacak

İnstagram'da Direct devri kapanıyor!

İnstagram, Direct uygulaması çıkararak, İnstagram içindeki mesajlaşma kısmını ayrı bir app olarak kullanıcılarına sunmuştu. Aynı facebook messenger uygulaması gibi kullanılan Direct, artık tamamen piyasadan kalkıyor.

Direct uygulaması, Instagram içinden de erişilebilen ve kullanıcıların özel olarak diğer kullanıcılarla mesajlaşabilmesine olanak veriyor. Direct özelliğinin kullanımını artırmak adına şirket, ayrıca yayınladığı Direct uygulamasını indirmeye sunmuş ve kullanan kitlede büyük bir artış yaşanmıştı.

Ancak Instagram, bugün kullanıcılarına gönderdiği yeni mesajında Direct uygulamasını kapatacağını duyurdu. Bunun yerine kullanıcılar artık doğrudan Instagram'ın içinden konuşmalarına devam edecek.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor!

Daha önce de Facebook'un içinde bulunan Messenger özelliği ayrı bir uygulamaya dönüşmüş ve milyonlarca kullanıcı bu uygulamayı indirmek zorunda bırakılmıştı. 

Instagram'da ise aynı politikayı sürdürmeyen şirket; WhatsApp, Instagram, Facebook ve Messenger'ı bir araya getirmeye çalışıyor ve entegrasyon süreci devam ediyor.

DIRECT UYGULAMASI NEDİR

Direct uygulaması, sosyal medya platformu  Instagram içinden de erişilebilen ve kullanıcıların özel olarak diğer kullanıcılarla mesajlaşabilmesine olanak sağlıyor. Direct özelliğinin kullanımını artırmak adına şirket, ayrıca yayınladığı Direct uygulamasını indirmeye sunmuş ve kullanan kitlede büyük bir artış yaşanmıştı.

Ancak Instagram, bugün kullanıcılarına gönderdiği yeni mesajında Direct uygulamasını kapatacağını duyurdu. Bunun yerine kullanıcılar artık doğrudan Instagram'ın içinden konuşmalarına devam edecek.

2017'nin Aralık ayında mesajlaşma özelliğini Direct adı altında ayrı bir uygulama olarak yayınlayan Instagram, geri adım atıyor. Daha önce Instagram'da mesajlaşmak isteyen kişileri Direct uygulamasını indirmeye teşvik eden şirket, bugün kullanıcılara bir bildirim göndererek Direct uygulamasını kaldıracağını duyurdu. 

Görüntülenen bildirimde gelecek aydan itibaren uygulamayı desteklemeyeceğini belirten şirket, konuşmaları doğrudan Instagram uygulamasına taşıyacak. Bir çok kullancının hayatında bir şey değiştirmeyecek olan bu karar Facebook'un mesajlaşma uygulamaları stratejisi için büyük bir adım.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor

Hatırlarsanız şirket, Instagram'dan önce Messenger'ı da Facebook'tan ayırarak, tek başına bir uygulama olarak piyasaya sürmüştü. Süreç içinde işletmeler için bir reklam aracına dönüşmeye başlayan ve anlık oyunlar gibi bir çok özelliğe kavuşan Messenger da Direct ile aynı kaderi paylaşıyor olabilir. Zira yakın zamanda Messenger'ın Facebook mobil uygulamasına geri dönmeye hazırlandığını sizlere aktarmıştık.

Şirketin mesajlaşma uygulamalarıyla ilgili attığı bu geri adım, Zuckerberg'in bir süre önce duyurduğu mesajlaşma altyapısıyla ilişkili olabilir. Ocak ayından bu yana WhatsApp, Messenger ve Instagram uygulamaları arasında çapraz mesajlaşma üzerinde çalışan şirket, bu alt yapıyı hayata geçirmek için Direct uygulamasını devre dışı bırakmış olabilir. 

INSTAGRAM NEDİR, NASIL KULLANILIR

Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından ilk olarak iPhone için 2010 Ekim’de geliştirilen, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukça popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulaması. Kendileri instagramı yarattıklarında dünyayı bu kadar değiştireceğini düşünmemişlerdir sanırım.

Instagram o kadar popüler oldu ki; şu sıralar günde 80 milyon fotoğraf paylaşımı, 3 buçuk milyar beğeni yapılıyor. Bu değerler gittikçe de yükseliyor.  Çoğu gençler olmak üzere günde yarım milyar insan aktif olarak instagram’ı kullanıyor. Değeri ise 10 milyar Dolar’ın üzerinde.

INSTAGRAM NEDİR

Instagram ne demek: Digital dünyadan önce teknoloji dünyası “instant” yani anında fotoğraf çeken makinelerle övünüyordu. İnstagram’ın adının ikinci bölümü olan gram ise bizdeki karşılığı Telgraf olan Telegram’dan geliyor. Telgraf da bir gönderme şekliydi. “Instant Telegram” kelimesine baktığımızda anında (foto) gönderme anlamına geliyor. Insta-gram adı işte böyle doğdu.

Instagram akıllı telefonlarda kullanılan bir fotoğraf ve video paylaşım uygulaması. Bu uygulamayı bu kadar cazip kılan ise çektiğiniz sıradan fotoğrafların üzerinde pratik bir şekilde çeşitli filtrelerler kullanarak, şahane görünüme sahip fotoğraflar elde edebilmeniz.

Çektiğiniz basit bir fotoğraf, uygulanan hazır onlarca farklı efektten biri ile göz kamaştırıcı olabiliyor. Bunun yarattığı tatmin kısa sürede Instagram kullanıcılarının gönlünü fethetti. Çekilen fotoğrafların sosyal medyada göre diğer kullanıcıları instagram’a üye olmak için kolları sıvadı.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor

INSTAGRAM NASIL KULLANILIR

İnstagram nasıl kullanılır diye fazla dert etmeyin. Facebook sayfamdan insanları instagram’a davet ettiğimde insanların yeni bir sosyal medya platformuna alışmakta zorlanacaklarını düşündüklerini gördüm. Oysa ki instagram kullanımı çok kolay ve basit.

İnstagram indirmek için öncelikler akıllı bir telefonunuzun olması gerekiyor. Bilgisayardan kullanıcı adı ve şifre oluşturarak Instagram hesabı oluşturamıyorsunuz. Bilgisayarların yerine geçmeye başlayan akıllı telefonlar zaten artık elimizden düşmüyor. Iphone, Samsung, General Mobile, Vestel Venüs gibi akıllı telefonunuza instagram’ı indirmeniz ve üye olmanız gerekiyor.

Aşağıda instagram kullanımı anlatımını iPhone Instagram uygulaması üzerinden anlatmaya çalıştım. Samsung ve diğer Android uygulamalarda da benzer yolu izleyerek istagram’a kaydolun.

INSTAGRAM KULLANIMI RESİMLİ ANLATIM

iPhone kullanıyorsanız App Store uygulamasına girin ve uygulamanın sağ altında yer alan “Ara” sekmesine basın.

Üstteki arama kutusuna Instagram yazın ve arayın. Gelen Instagram uygulamasını indirip telefonunuza kurun.

Android telefon kullanıyorsanız Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor

Instagram’a ilk defa kayıt olacakların, uygulamayı indirdikten sonra Facebook ile kolayca üye olabilirsiniz. Cep telefonu numaranız veya mail adresiniz, ad ve soyadınızı girin. Kendine özel bir kullanıcı adı bulun ve unutmayacağınız bir şifre belirleyin. Her ikisinde de Türkçe karakter kullanmayın. Sonra da Kaydol butonuna basın. Eğer daha önce kullanılmış bir kullanıcı adı seçerseniz kabul edilmez. Başka bir kullanıcı adı seçmeniz gerekir.

Artık Instagramı kullanmaya hazırsınız. İlk üye olduğunuzda gelen sekmede Facebook ile bağlanıp, Facebook arkadaşlarınızın instagramlarını takip edebilirsiniz. En altta kullanmaya başla seçeneğini tıklayarak ana sayfaya gidin.

Telefonunuzun sol alt köşedesindeki ev işaretini tıkladığınızda, arkadaş listesine eklediğiniz kişilerin paylaşımları Facebook zaman akışı gibi, karşınıza çıkar.

Altta ev işaretinin yanındaki büyüteç şeklindeki buton ise keşfet sekmesi olarak adlandırılıyor. Burada dünyada ilgi gören ve sizin de ilginizi çekebilecek fotoğraflar var. İnstagram ilgi alanınızı öğrendikçe, burada sizeinle ilgili kişilerin paylaşımlarını gösterir. Hoşunuza giden paylaşım hesaplarını takip edebilirsiniz. Bu sayfaın en üst kısmında arama bölümü var. Buraya arkadaşlarınızın instagram kullanıcı adlarını yazıp aratırsanız arkadaşlarınızı bulup tekip edebilirsiniz.

Instagram penceresinin altında ve ortada yer alan + butonu ise fotoğraflarınızı  Instagrama yükleyeceğiniz yer. Fotoğraflar galerinizden bir fotoğraf seçerek, ekranın sağ üst köşesindeki ileri butonuna basın. Gelen pencerede sol altta çeşitli filtrelerden beğendiğinizi fotoğrafa uygulayın. Ekranın sağ alt köşesindeki Düzenle butonuna basarak da  fotoğrafın ışığı, rengi, keskinliği ve kontrastı gibi bir çok seçenekle oynayabilirsiniz.

Camera butonunun sağında, içerisinde kalp olan balon ise sizin yayınladığınız fotoğrafların aldığı beğeni ve yorumları görebilirsiniz. Yine aynı yerde arkadaşlarınızın neler beğendiğini de görebilirsiniz.

Sağ üs köşedeki ayarlar butonu ile fotoğraflarınızı hangi sosyal medya hesaplarınızı ile paylaşabileceğiniz, fotoğraflarınızın beğenilmesi veya yorum alması halinde push uyarı alıp almak istemediğiniz gibi ayarları yapabilirsiniz.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor

İnstagram paylaş butonu yok. Eğer sevdiğiniz fotoğrafları kendi hesabınızda paylaşmak istiyorsanız repost aplikasyonları yüklemeniz gerekiyor. Diğer seçenek ise ekren görüntüsünü almak ve resmi kesip yeniden paylaşmak olabilir.

Burada Facebook arkadaşlarınızı veya rehberinize kayıtlı olup da Instagram kullanan diğer arkadaşlarınızı bulup, takip ettikleriniz listenize ekleyebilirsiniz. Instagram kullanımı kolaydır, hemen deneyin. Aklınıza gelen sorular olursa buradan paylaşın.

Instagram Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Instagram’da paylaşım yapmak çok kolaydır. Hangi cihazdan olursa olsun;

 • Instagram’ı açın
 • Ekranın en orta alt kısmında yer alan ( + ) kısmına tıklayın.
 • Bu kısım sizin fotoğraf kütüphanenizi açacaktır.
 • Fotoğrafınızı seçin, filtre uygulayın, hashtag ekleyin ve paylaş butonuna basın.

Instagram Yararları ve Zararları

Pek çoğumuz artık Instagram bağımlısı durumuna geldik. Pek çoğumuz da Instagram dünyasına henüz katılmış değiliz. Hepimiz için de Instagram’ın yararları ve zararlarını bilmek önemli.

Yararları

 • İletişimi güçlendiriyor.
 • Yalnızlık sorununu bir nebze gideriyor.
 • Yeni arkadaşlıklar sağlıyor.
 • Vakit geçirmenizi sağlıyor.
 • Satış yapabilmenize olanak sağlıyor.
 • Popülaritenizi yansıtarak psikolojik olarak tatmin olmanızı sağlıyor.

Zararları

 • Psikolojik olarak takıntılılık yaratabiliyor.
 • İlişkiler arasında gerginliklere yol açabiliyor.
 • Bağımlılık yaratıyor.
 • Gün içinde yapmanız gereken aktiviteleri engelleyebiliyor.

İnstagram'da Direct devri kapanıyor

Instagram Kullanma İncelikleri

Instagram’ı yeni kullanmaya başladıysanız, şüphesiz ki ilk problem: “popüler olmak” olacaktır. Popüler olmanın pek çok yolu var. Örneğin, hashtag yani etiket kullanımı, arkadaş çevrenizin geniş olması veya herkes tarafından ilgi görecekler içerik paylaşmak bunlara örnek olarak gösterilebilir. Öncelikle bir şahısı temsilen Instagram hesabı kullanıyorsanız, paylaşımlarınızın alımlı ve çekici olmasına özen gösterin. Doğru etiket kullanımı da ayrıca önemli. Kurumsal bir hesap yönetiyorsanız, paylaşımlarınızın firmanızın karakterini yansıttığına ve profesyonel olduğuna emin olun. Buna ek olarak, doğal yollarla istediğiniz artışı yakalayamıyorsanız, ücretli yollara başvurabilirsiniz. Bu bağlamda, internet sitemiz üzerinden çeşitli Instagram paketlerine göz atabilirsiniz. Örneğin, Instagram’da takipçi satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/bolgegundem/

Eğer iyi bir Instagram kullanıcısıysanız, akışta sıralanan fotoğrafların altındaki yeni ok simgesini görmüşsünüzdür. Bu oka tıklayarak artık dilediğiniz bir fotoğrafı veya videoyu, istediğiniz kişiyle özel mesaj olarak gönderebiliyorsunuz. Şimdiye kadar sadece kendi cihazınızda kayıtlı fotoğrafları Direkt Mesaj yoluyla paylaşabiliyordunuz. Ancak hala instagram paylaş butonu sadece mesaj için kullanılabiliyor, repost yapamıyorsunuz.

Instagram kullanımı hakkındaki bilgiler umarım işinize yaramıştır. İlk Instagram fotoğrafı olarak neyi paylaştığınızı da yorum kısmında anlatın!

HABERE YORUM KAT