Irak'ta ABD Büyükelçiliğine saldırı girişimi!

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanan Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları elçiliğe girmeye çalışıyor. Irak Hizbullahı ve Haşdi Şabi bayraklarıyla elçilik binasına girmeye çalışan yüzlerce kişi, ABD karşıtı sloganlar atıyor.

Irak'ta ABD Büyükelçiliğine saldırı girişimi!

Başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğunu korunaklı Yeşil Bölge'deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Haşdi Şabi taraftarları, ABD yönetiminin önceki gün Hizbullah Tugayları'na düzenlediği saldırıyı protesto etti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'de toplanan binlerce Şii gösterici, Hizbullah Tugaylarına yönelik saldırıyı protesto için ABD Büyükelçiliği binasına yürüdü. Burada ABD bayraklarını ateşe vererek büyükelçilik binasının pencerelerini kıran göstericiler, "ABD'ye ölüm" sloganı attı. Haber ajansı AP, göstericilerin binanın kapısını kırarak, içeri girdiğini, binadan silah sesleri geldiğini duyurdu. 

Irak güvenlik güçleri Büyükelçilik önünde toplanan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

OLAYLAR ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ DURUMDA

Erken saatlerde sosyal medyada görgü tanıklarının paylaştığı videolarda göstericilerin sıkı biçimde korunan binaya girmeye çalıştığı, Iraklı güvenlik güçlerinin ise duvarlara tırmanan göstericilere müdahale ettiği görülüyordu.

Irak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Irak Büyükelçisi ve diğer personelin güvenliğinin sağlanması için binadan çıkartıldıkları belirtildi. Büyükelçi ve personelin binayı ne zaman terk ettiğine dair bilgi vermeyen yetkililer, binada sadece birkaç güvenlik görevlisinin kaldığı kaydetti.

saldiri-001.jpg

Şİİ MİLİS LİDERLERİ DE ORADA

Protestocular, binanın içine girmeye çalışırken, Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi el-Amiri ve Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali'nin de elçilik binası önünde olduğu görüldü.

Şii protestocular elçilik önünde eylem çadırları kurmaya başladı.

Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına "halk tarafından kapatıldı" yazdı.

Yerel medyaya göre elçilikteki ABD'li diplomatlar daha önce binayı terk etti.

Protestocular büyükelçiliğin duvarını ateşe verdi. 

Reuters'ta yer verilen habere göre; elçilik çalışanları ve büyükelçi binadan tahliye edildi.

HİZBULLAH TUGAYLARINA SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

ABD Ordusu pazar günü Irak ve Suriye'de İran destekli  Hizbullah Tugayları'na (Kataib Hizbullah) saldırılar düzenlemişti. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hizbullah Tugayları'na ait Irak'ta üç ve Suriye'de iki noktanın vurulduğu açıklanmıştı. Saldırıda 25 kişi ölmüş, 50 kişi de yaralanmıştı. ABD'nin Hizbullah Tugayları'nı hedef alan saldırıları Bağdat, Tahran ve Moskova'da tepkiyle karşılanmıştı.

ABD Hizbullah Tugayları'nı Irak'taki askeri üsse düzenlenen saldırıdan sorumlu tutuyor. Kerkük'te hafta sonunda bir askeri üssüne düzenlenen roketli saldırıda ABD vatandaşı bir sivil personel ölmüş, birçok Amerikalı ve Iraklı asker de yaralanmıştı.

saldiri-2.jpg

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡