1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Irak'ta siyasi kaos! Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul edildi

Irak'ta siyasi kaos! Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul edildi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifası Irak Meclisi tarafından kabul edildi. Meclisten konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: Oturumda hazır bulunan milletvekillerinin katıldığı oylamada Başbakan'ın istifa kararı kabul edildi.

Irak'ta siyasi kaos! Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul edildi

Irak Meclisi, Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul etti.

Meclisten açıklama yapıldı. Meclisin açıklamasında oturumda hazır bulunan milletvekillerinin katıldığı oylamada Başbakan'ın istifa kararının kabul edildiği belirtildi.

329 sandalyeli mecliste 241 milletvekili hazır bulunarak oylamaya katıldı.

Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e anayasanın 75’inci maddesine göre yeni başbakanı tayin etmesi için yazı göndereceklerini söyledi.

Anayasanın 76. maddesine göre cumhurbaşkanı yeni bir başbakanın seçilmesi için meclise 15 gün süre verir. Başbakanın seçilmesi ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde kendisine yeni hükümetin kurulması görevi verir. Daha sonra yeni kabine meclisin oylamasına sunulur.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin Irak işgalinin ardından ülkenin 5'inci başbakanı olarak Ekim 2018'de göreve başlayan Adil Abdulmehdi, 29 Kasım'da ülkenin farklı bölgelerinde 2 aydır devam eden gösteriler nedeniyle istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

 Irak'ta siyasi kaos! Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasını kabul edildi

ADİL ABDULMEHDİ KİMDİR?

Adil Abdulmehdi 1942 Bağdat doğumludur. Abdulmehdi'nin kökeni ülkenin güneyindeki Kut vilayetine dayanıyor. Babası Irak'ta kraliyet döneminde bakanlık yapmış olan Abdulmehdi, Şii burjuva bir aileye mensup. Abdulmehdi, Bağdat Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun. Ardından 1968'de Fransa'ya giden Abdulmehdi, burada siyasi bilgiler ve siyasi iktisat alanlarında master ve doktora eğitimi aldı.

 Arapçanın yanı sıra İngilizce ve Fransızca bilen Adil Abdulmehdi, uzun süre kaldığı Paris'teki bir Fransız enstitüsünde İslam Eğitimi Bölümü'ne de başkanlık yaptı. Abdulmehdi siyasete gençlik yıllarında Baas Partisi'nde başladı. O dönem siyasi çalışmalarından dolayı bir süre hapis yattı.

Abdulmehdi, Ayetullah Muhammed Bakır el-Hekim'in kurduğu Irak Yüksek İslami Konseyi'nde 1980'lerden itibaren görevlerde yer aldı. Adil Abdulmehdi, 2003'teki ABD’nin Irak’a girişinin ardından Fransa'dan Irak'a dönerek Geçici Hükümet Konseyi'nde yer aldı. 2004'te İyad Allavi kabinesinde Maliye Bakanı olarak görev yapan Abdulmehdi, 2005 yılında da Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yardımcıları arasında yer aldı, bu görevinden daha sonra istifa etti. Haydar Abadi kabinesinde Petrol Bakanı olan Abdulmehdi, Mart 2016'da bu görevinden de istifa etti. 

HABERE YORUM KAT