1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İran, ABD'yi uyardı: İran topraklarına bir kurşun atılırsa...

İran, ABD'yi uyardı: İran topraklarına bir kurşun atılırsa...

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi flaş açıklamalarda bulundu ve ve ABD'yi İran'a yönelik askeri saldırının sonuçları konusunda uyardı.

İran, ABD'yi uyardı: İran topraklarına bir kurşun atılırsa...

İran -ABD arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor.

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl  Şikarçi, İran'a yönelik muhtemel askeri saldırının Washington'un bölgedeki  çıkarlarını ve müttefiklerini "ateşe atacağını" söyledi.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'e konuşan Şikarçi, İran'a yönelik  askeri saldırının sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Hiçbir ülkeye karşı savaş başlatmayacaklarını dile getiren Şikarçi,  buna karşılık saldırılara çok sert yanıt vereceklerini ifade etti.

"KESİNLİKLE AYAKTA KALAMAYACAK"

ABD'nin saldırısının hata olacağını belirten Şikarçi, "Düşman, en  küçük bir hata dahi yapsa Orta ve Batı Asya'da İran'ın en büyük devrimci  tepkisiyle karşılaşacak ve kesinlikle ayakta kalamayacak. İran topraklarına bir  kurşun atılması, ABD'nin bölgedeki çıkarları ve müttefiklerini ateşe atacaktır."  dedi.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek  yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında  yaşanan gerginlik perşembe günü Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'ye ait insansız  hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden sonra  tırmanmıştı.

İran, İHA'nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu savunurken ABD,  uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürüyor.

HABERE YORUM KAT