1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. İran iddia etti! Kasım Süleymani suikastını planlayan CIA yetkilisi öldü

İran iddia etti! Kasım Süleymani suikastını planlayan CIA yetkilisi öldü

Geçtiğimiz günlerde Afganistan'da düşürülen uçakla ilgili İran yönetiminden bir iddia gündeme geldi. İranlı yetkililerin öne sürdüğüne göre, uçakta Kasım Süleymani'nin suikastını planlayan üst düzel bir CIA yetkilisi bulunuyordu.

Tahran yönetiminin sözcüsü olarak değerlendirilen 'Mizan' yayın kuruluşunun haberine göre, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda da bulunduğu öne sürülen Michael D'Andea'nın, dün Afganistan'ın Gazne şehrinde düşen uçakta olduğu belirtildi.

Taliban, CIA'e ait olduğu iddia edilen uçağın düşmediğini ve kendileri tarafından düşürüldüğünü öne sürdü. Örgüt bu iddiası ile ilgili olarak herhangi bir delil sunmadı.

KASIM SÜLEYMANİ SALDIRISINI PLANLADIĞI İDDİA EDİLİYOR

Bir başka iddiada ise, CIA'in İran, Afganistan ve Irak'ta operasyonların başı olan 'Dark Prince' (Karanlık Prens) lakaplı D'Andrea'nın, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'ye yönelik olarak düzenlenen hava saldırısını da planladığı söylendi. 

ABD’nin en önemli casuslarından biri olarak gösterilen D’Andrea, CIA’e İran’da Humeyni Devrimi‘nin gerçekleştirildiği 1979 yılında katıldı. D’Andrea, İran’daki operasyonları nedeniyle “Ayetullah Mike” takma ismiyle anılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT