1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İran, yolcu uçağının 2 füze ile vurulduğunu açıkladı

İran, yolcu uçağının 2 füze ile vurulduğunu açıkladı

İran Sivil Havacılık Kurumu, Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının Devrim Muhafızları tarafından TOR-M1 türü 2 füzenin ateşlenmesi sonucu vurulduğunu açıkladı.

İran'ın başkenti Tahran'da 8 Ocak günü Tahran-Kiev seferi yapan yolcu uçağının, İran Devrim Muhafızları tarafından TOR-M1 türü 2 füzenin ateşlenmesi sonucu vurulduğunu açıklandı.

İran Sivil Havacılık Kurumu, tarafından yayınlanan raporda radar verilerine göre yerel saatle 06.12’de kalkış yapan Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının 2 bin 469 metre yüksekliğe ulaştığında radardan kaybolduğu ve pilot ile yapılan telsiz görüşmelerinde herhangi bir sıra dışı durumun kaydedilmediği bildirildi.

İran Sivil Havacılık Kurumu yayınladığı raporda lazer ışınları veya elektromanyetik etkenlerden dolayı düşme ihtimalinin olmadığı sonucuna ulaşarak 752 sefer sayılı uçağın düşmesinde Devrim Muhafızlarının müdahalesi olduğunu resmi olarak kabul ettiklerini duyurdu. Raporda, İran’da mevcut imkanlar ile uçağa ait kara kutunun okunmasının mümkün olmadığı ancak daha gelişmiş teknolojilere sahip ülkeler tarafından kara kutunun okunabileceği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

İran’ın başkenti Tahran’da 8 Ocak 2020’de Tahran-Kiev seferi yapan yolcu uçağı kalkışından kısa bir süre sonra düşürülmüş ve uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

 

HABERE YORUM KAT