1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İran'da meydana gelen deprem sonrası afet uzmanından dikkat çeken uyarı!

İran'da meydana gelen deprem sonrası afet uzmanından dikkat çeken uyarı!

Bir televizyon kanalının canlı yayınına bağlanan afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depreme ilişkin konuştu.

İran'da meydana gelen deprem sonrası afet uzmanından dikkat çeken uyarı!

Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'daki deprem sonrası bir televiyon kanalının canlı yayınına bağlandı.

Güngör'ün açıklamaları şekilde:

"BAĞIMSIZ BİR DEPREM"

Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir.

Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoğu köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 7 kişi hayatını kaybetti.

AFET UZAMNI DOÇ. DR. YILDIRIM  GÜNGÖR'DEN ÇIĞ UYARISI

Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şuanda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor. Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoğu çok kötü.

"TÜRKİYE'DEKİ TETİKLEYECEK NİTELİKTE BİR DEPREM DEĞİL"

O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum