1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İran'dan IKBY'ye harita tepkisi: Derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunuldu!

İran'dan IKBY'ye harita tepkisi: Derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunuldu!

Papa'nın IRak ziyaretinde ortaya çıkan ve Türkiye'nin yanı sıra İran, Irak ve Suriye'nin bir bölümünün de Kürdistan toprakları arasında gösterildiği hatıra pullarında yer alan haritaya bir tepki de İran yönetiminden geldi.

İran'dan IKBY'ye harita tepkisi: Derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunuldu!

İran Dışişleri Bakanlığı yetkililerinec yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından bastırılan hatıra pullarına ilişkin olarak IRak'a çağrıda bulunulduğu belirtildi. Aralarında Türkiye, İran, Irak ve Suriye'nin topraklarının da yer aldığı bir haritada bu bölgelerin Kürdistan adıyla gösterilmesine ilişkin olarak "İran, Irak hükümetine bu konu hakkındaki itirazlarını ileterek, bu dostça olmayan eylemin derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunmuştur" ifadeleri kullandıldı. 

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in Irak ziyareti esnasında ortaya çıkan skandal harita, birçok ülke tarafından tepkiyle karşılandı. Sputnik'in aktardığına göre, İran resmi ajansı IRNA'nın haberinde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak IKBY tarafından sergilenen pullarda, bu haritanın resmedilmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade etti. 

NE OLMUŞTU?

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in 7 Mart'ta Erbil ziyareti için, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından bastırılan hatıra pullarında, Türkiye ve İran'ın aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin topraklarının bir kısmını da içeren haritanın resmedildiği dikkat çekmişti. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, IKBY yetkililerinin bu vahim hatayı derhal düzeltmesinin beklendiği ifade edilmiş, bunun üzerine IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise "Birkaç sanatçı pulun basılması için dizayn örnekleri sundu. Ancak şu ana kadar hiçbir pul, basım için onaylanmadı. Basım için seçilecek olan pul dizaynı, yasa ve kanunlara göre olacaktır" şeklinde konuşmuştu.

Berna Akkaya
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT