1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. İş kadınlarından 8 Mart’ta kadın-erkek eşitliği vurgusu

İş kadınlarından 8 Mart’ta kadın-erkek eşitliği vurgusu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için farklı sektörlerden iş kadınları, günün önemiyle ve Türkiye'deki kadınların daha iyi bir konuma gelebilmesini...

İş kadınlarından 8 Mart’ta kadın-erkek eşitliği vurgusu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için farklı sektörlerden iş kadınları, günün önemiyle ve Türkiye'deki kadınların daha iyi bir konuma gelebilmesini istediği mesajında, kadın ve erkek eşitliğinin önemine dikkat çekti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için farklı sektörlerden iş kadınları çeşitli mesajlar yayımladı. Kadın erkek eşitliğine dikkat çeken kadınlar, kadınların her alanda işini layıkıyla yaptığını belirtti. Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, toplumsal cinsiyet eşitliği, iş hayatında ve sosyal hayatta kadının güçlendirilmesi, kadının kendi gücüyle ilgili farkındalığının arttırılması konularına dikkat çekerek, "Sektörle ilgili sivil toplum görevlerimin dışında, kadının güçlendirilmesi ile ilgili olarak da önemli STK'larda çalışmaktayım. TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu, TOBB Kadın Sanayiciler Kurulu ve MAİB Yönetim Kurulu bünyelerinde kadının iş hayatında güçlenmesi, erkeklerle eşit şartlardan yararlanması, kadının üretici /işveren olabilmesi için gereken alt yapının hazırlanması konularında pek çok sanayici ve girişimci ile beraber faaliyetlerde bulunmaktayım. İnanıyorum ki, toplumunun yarısını oluşturan kadın nüfus iş hayatında da aynı oranda var olmadan, Türkiye'de iş hayatının tam olması mümkün değildir" dedi.

"Uygarlık yolunda yürümek en büyük hedefimiz"

Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer, kadın olmanın zor olduğunu ifade ederek, "Ülkemiz için, geleceğimiz için Türk kadınları olarak çalışmaya, emek vermeye devam edeceğiz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı çağdaşlık ve uygarlık yolunda yürümek en büyük hedefimiz. Elbette güzel bir takım gelişmeler de mevcut. Özellikle üst düzey yöneticilik pozisyonunda kadınların sayısının arttığını görüyoruz. Bunda kadınların azimli, prensip sahibi olması ve işini layıkıyla yapmasının rolü büyük. Biz kadınların önemli bir görevi de anne olarak tüm çocuklarımızın donanımlı ve eğitimli bireyler olmalarını sağlamak. Çocuklarımızın daha iyi bir konuma gelmesi için eğitime önem vermeliyiz. Özellikle kız çocuklarımızın geleceğe güvenle bakabilmelerinin ve özgür birer birey olabilmelerinin ilk ve en önemli koşulu iyi eğitim almalarından geçiyor" şeklinde konuştu.

"Titizlik ve detaycılık, maalesef erkeklerde yok"

First Class Gayrimenkul Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay ise yönetim kadrolarında kadınların bulunduğu şirketlerin daha başarılı olduğunu anlatarak, "İnsanlar eğer ticarette başarılı olmak istiyorsa, yönetim kadrolarında mutlaka kadınlara yer vermeliler; çünkü kadınlardaki disiplin, özveri, titizlik ve detaycılık, maalesef erkeklerde yok. Bu saydığım vasıflar da kadınların çalıştığı kurumların başarıyı yakalamasını sağlıyor. Ülke olarak üstümüze düşen görev nitelikli ve başarılı kadınların hak ettikleri göreve gelmelerini sağlamak ve önlerindeki engelleri kaldırmak. Ayrıca kız çocuklarımızın donanımlı hale gelmelerini sağlamak için onların eğitimlerine de en az erkek çocukları kadar önem vermeliyiz" diye ifade etti.

Uygar Çocuk Anaokulları Kurucusu Sevgi Temizer de şöyle konuştu:

"Toplumda kadınların yerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce bir anne olan kadınlar, ülkemizin kalkınmasına ekonomik anlamda ciddi katkı yaparken; toplumun daha huzurlu bir halde olmasını da sağlıyor. Kadın - erkek eşitliği iş yaşamında daha çok hissedilmelidir. Kadınlar yapısı gereği dikkatli, hırslı sorumluluk sahibi, cesaretli, girişken ve iletişim kabiliyetleri de yüksektir. Kadınların bulunduğu ortamda sevgi ve saygı da daha çok hissedilir. Tüm kadınların dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum."

İş kadınlarından 8 Mart’ta kadın-erkek eşitliği vurgusu

İş kadınlarından 8 Mart’ta kadın-erkek eşitliği vurgusu

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.