1. HABERLER

  2. ÇALIŞMA HAYATI

  3. İş Kazası Sigortasından hangi haklar sağlanmaktadır? İş kazası bildirilmezse ne olur?

İş Kazası Sigortasından hangi haklar sağlanmaktadır? İş kazası bildirilmezse ne olur?

İş Kazasının Bildirim Süresine Uyulmazsa Ne Olur? İş Kazası Sigortasından hangi haklar sağlanmaktadır? İş kazasını süresi içerisinde bildirmeyen işverene nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır. Detaylar haberimizde…

İş Kazası Sigortasından hangi haklar sağlanmaktadır? İş kazası bildirilmezse ne olur?

4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların iş kazası geçirmeleri hâlinde, belirtilen sürelerde işverence bildirim yapılmaması durumunda, bildirimin Kuruma yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği Kurumca işverenden tahsil edilir. Ayrıca bildirimi süresinde yerine getirmeyen işverenlere, 2018 yılı için 3.092 TL ile 9.276 TL arasında değişen tutarlarda idari para cezası uygulanmaktadır. Söz konusu idari para cezaları, işyerinde çalışan sigortalı sayısı ve işyerinin az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli sınıfta yer alması durumuna göre farklılaştırılmış olup her takvim yılı başından geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanmaktadır.

4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların iş kazası geçirmeleri ve belirtilen sürelerde bildirim yapılmaması hâlinde ise, bildirim tarihine kadar geçen süre için yapılacak geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

 İş Kazası Sigortasından Sağlanan Haklar

İş kazası sigortasından doğan haklardan yararlanabilmek için herhangi bir prim günü sınırı bulunmamakta olup, iş kazası sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

> Geçici İş Göremezlik Ödeneği
> Sürekli İş Göremezlik Geliri
> Ölüm Geliri
> Evlenme Ödeneği
> Cenaze Ödeneği

( Kaynak :SGK Resmi Web Sitesi )

HABERE YORUM KAT