1. WEB TV
  2. GÜNDEM
  3. İstanbul için hava kirliliği uyarısı yapıldı! İşte riskli bölgeler...

İstanbul için hava kirliliği uyarısı yapıldı! İşte riskli bölgeler...

İstanbul'da hava kirliliğinin yüksek oranda olduğu bilinirken uzmanlar Esenyurt, Kartal ve Fatih'in semti bölgelerinde yaşayan vatandaşları solunum yolu rahatsızlıklarına karşı uyarıyor.

Atmosferde yer alan çeşitli etkenlerden ötürü meydana gelen durumlarda oluşan hava kirliliğine karşı uzmanlar İstanbul için uyarıda bulundu. Daha çok Esenyurt, Kartal ve Fatih'in semti bölgelerinde oluşacak hava kirliliğinden dolayı beraberinde getirebilecek hastalıklara karşı uzmanlar vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL’DA HAVA KİRLİLİĞİ

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Metteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’da hava kirliliğinin neden artış gösterdiğini şu sözlerle anlattı:

“Şu anda ülkemizin üzerinde bulunduğu basınç sistemi sebebiyle hava rüzgarsız. Rüzgar olmadığı için kirletici kaynağından araçlardan, evlerden tesislerden çıkan kirleticiler dağılamıyor. İkincisi kirleticiler için son derece önemli olan ‘sıcaklık terselmesi’ ki şu anda gerçekten çok büyük bir ‘sıcaklık terselmesi’ var. Kaynağından çıkan kirleticiler dağılamıyor, dağılamadığı için yer seviyesinde yani bizlerin soluma seviyesinde kalıyor. Bu nedenle birkaç gündür daha kirli bir hava ile karşı karşıyayız. Bunun sonucu olarak, normalin üzerinde bir hava kirliliği oluyor. Hava kirliliğini biz daha iyi anlaşılabilmesi için, 6 farklı seviyede sınıflandırıyoruz. Eğer yeşil  renk görürsek havanın iyi olduğu anlamına geliyor. Sarı renk görürsek havanın orta seviyede olduğu anlamına geliyor, turuncu rengi hassas seviye, kırmızı renk görürsek sağlıksız, mor renk görürsek kötü, kahverengi renk görürsek tehlikeli anlamına geliyor ki  şu anda İstanbul’daki ölçüm değerlerine baktığımız zaman genellikle İstanbul’da çok az bir bölgede yeşil yani iyi ama daha çok orta ve sağlıksız seviyede olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi meteorolojik şartlar"

İstanbul için hava kirliliği uyarısı yapıldı! İşte riskli bölgeler...

"ESENYURT, AKSARAY, KARTAL BÖLGESİNDE HAVA KİRLİLİĞİ SAĞLIKSIZ SEVİYEDE GÖRÜNÜYOR"

Şu anda İstanbul’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölgeleri sıralayan Prof. Dr. Toros, “Aslında tabii topografya ile de ilişkili, o bölgede yakılan enerji kaynakları ile de ilişkili. Yani ulaşım, fabrikalar, ısıtma tesisleriyle ilgili. Şu an itibariyle Kartal bölgesinde, Esenyurt bölgesinde ve Aksaray bölgesinde hava kirliliği sağlıksız seviyede görünüyor. Diğer bölgelerde orta ve hassas seviyede olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

KALP DAMAR SİSTEMİ HATTA BEYİNE VARAN SAĞLIK SORUNLARI

Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Toros, “Bu bölgelerde yaşayan insanların biraz daha dikkatli olmaları, vücudu yoracak hareketlerden kaçınmaları son derece önemli. Bilhassa solunum yolu rahatsızlığı olan vatandaşların dikkat etmelerinde fayda var. Hava kirliliği küresel ölçekte insanlığın önündeki en önemli sorunlardan birisi.  Çünkü bu soluduğumuz hava başta bizim solunum sistemimiz olmak üzere akciğer, kalp-damar sistemi hatta beyine varana kadar sağlık sorunlarına neden oluyor" şeklinde konuştu.

 

19 Şubat 2020 Çarşamba 15:43
VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar