1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İstanbul, İzmir ve Ankara "Kontrollü Normalleşme" dönemine bu tedbirlerle geçecek!

İstanbul, İzmir ve Ankara "Kontrollü Normalleşme" dönemine bu tedbirlerle geçecek!

Koronavirüs risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu) kategoride yer almalarından dolayı bu iki ilde hafta sonu sokağa çıkma bir süre daha pazar günü devam edecek. Orta riskli (sarı) kategoride yer alan başkent Ankara'da ise tamamen kalkacak. 

İstanbul, İzmir ve Ankara "Kontrollü Normalleşme" dönemine bu tedbirlerle geçecek!

İllerin yeni tip koronavirüs değerlendirme kriterlerine göre gruplandırıldığı haritada, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer alıyor. 

Kontrollü Normalleşme döneminde atılacak yeni adımlara göre, Türkiye genelinde sürdürülen 21.00 ile 05.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. 

YÜZ YÜZE EĞİTİM 

81 ildeki tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar ile 8. ve 12. sınıflar eğitim öğretime açıldı. Orta riskli kategoride yer alan Ankara'da ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de yüz yüze eğitime başlanacak. İstanbul ve İzmir'de ise sadece liselerdeki sınavlar okullarda yapılacak. 

İstanbul, İzmir ve Ankara Kontrollü Normalleşme dönemine bu tedbirlerle geçecek!

RESTORAN VE KAFELER...

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller (Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon) dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebilecek.

Yani Ankara, İstanbul ve İzmir'de bu işletmelerin tamamı belirlenen kurallar doğrultusunda açıldı.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler ise başkentte 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTINA MÜJDE!

-65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı vatandaşlar için Ankara'da sokağa çıkma sınırlaması bitti. İstanbul ve İzmir'de bu yaş grubundaki vatandaşlar için sokağa çıkma süresi artırılacak. 

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ise Ankara'da 100 kişi, İstanbul ve İzmir'de 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla artık  yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları da üç büyükşehrin tamamında katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde düzenlenebilecek.

İstanbul, İzmir ve Ankara "Kontrollü Normalleşme" dönemine bu tedbirlerle geçecek!

İşte düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller;

Düşük risk grubunda yer alan iller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. 

Orta risk grubunda yer alan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT