1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor

İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor

Kabataş sahilinde yapımına devam edilen 'Martı Projesi'nde iskeleler ortaya çıkmaya başladı.

İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor

İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan “Kabataş Transfer Merkezi Projesi” tüm hızıyla sürüyor.

Kabataş"ta gerçekleştirilen "Martı Projesi", İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin destekleriyle inşa ediliyor. Kara, deniz ve raylı sistem taşımacılığı entegre edecek “Kabataş Transfer Merkezi Projesi”nde inşaat çalışmaları hız kazandı.

KAZIKLARIN DENİZ TABANINA ÇAKILMA İŞLEMİ SÜRÜYOR

Karada süren çalışmaların yanı sıra iskelelerin üzerinde yükseleceği kazıkların deniz tabanına çakılma işlemleri sürüyor. Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor.

DENİZ OTOBÜSÜ VE VAPUR İSKELELERİ YENİLENECEK

İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek. Projede deniz otobüsü ve vapur iskelelerinin yeniden yapılandırılması planlanıyor.

PROJEDE NELER VAR

Proje ilk olarak 2005 yılında mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanmış ve 2016 yılında metro ilave kararıyla hayata geçmişti. Projede otomobilllerin geçtiği yol yer altına alınacak.

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak.

Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.