1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul Kışa Hazırlanıyor

İstanbul Kışa Hazırlanıyor

İstanbul Kışa Hazırlanıyor

         İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 933 araç ve iş makinesi, 3 bin 320 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek.Her bölgenin öncelikli  güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek  şekilde hazırlıklar tamamlandı

        İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin  500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlardaki çalışma programı değerlendirildi.

       İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı depolarında 2014 kış sezonu için 255 bin 7 ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 1.760 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli  solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

      AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 personeli ile katılacak.

     Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 personel ve 31 araç  ile kış mücadele çalışması yapacak.

     Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 meydan, 310 durak, 123 üst ve alt geçit, 7 çöp aktarma istasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 145 traktör kar küreme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını

açmak için görev bölümü yaptı.

     Karla mücadele toplam 933 araç 3 bin 320 personel İstanbul halkına hizmet edecek.

Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e  müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.  

Çalışmalar için İstanbul 9 bölgeye ayrıldı

1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu

2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt

3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,

4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp

5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece

6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir

7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla

8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe

9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy

       İstanbulluların sorunsuz bir kış geçirmeleri için tüm tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi, son model karla mücadele araçları ve ana arterlerde 28 ayrı  noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) sistemleri kullanacak.

      Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden  sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

     Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda  araçlar başka bölgelere yönlendirilecek. 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak.

    Kritik kavşaklarda 34 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

HABERE YORUM KAT