1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'a yeni nesil metrobüs geliyor

İstanbul'a yeni nesil metrobüs geliyor

İstanbul'un göze çarpan en büyük sorunu ulaşım için, İBB kolları sıvadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yüksek kapasiteli yeni nesil yerli metrobüsü test etti. İmamoğlu,"Avantajlarıyla tasarlanmış bir metrobüs aracını deniyoruz. Alımını düşündüğümüz metrobüs aracının kapasitesi yüksek" dedi.

İstanbul'da en önemli toplu taşıma araçlarından biri olan metrobüslerin yenilenmesi gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle metrobüslerde yoğunluğa çare bulmak maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. Şu an test aşamasında olan yeni metrobüslerin eskilerine göre kapasiteleri daha yüksek olacak. Bu doğrultuda yeni metrobüslerin yoğunluğa da çare olması bekleniyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapılan çalışmalarla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Twitter üzerinden açıklama yapan İmamoğlu, "Metrobüs yoğunluğunu azaltmak için, yüksek kapasiteli yeni nesil yerli metrobüsü test ediyoruz" ifadelerini kullandı.

HER İKİ YÖNLÜ İNİŞ-BİNİŞ

Test aşamasında olan yeni metrobüsler hakkında konuşan İmamoğlu, "Avantajlarıyla tasarlanmış bir metrobüs aracını deniyoruz. Alımını düşündüğümüz metrobüs aracının kapasitesi yüksek. Bazı duraklarda her iki yönlü iniş biniş sağlayabilen daha ferah araçlar. Hem birikmeleri engelleyecek hem daha çok yolcuyu daha az araçla taşıyabilecek bir süreç tanımı var. Arkadaşlarım bir aya yakındır deneme sürüşleri yapıyorlar" dedi.

TAŞIMA KAPASİTESİNDE YÜZDE 40 ARTIŞ

İstanbul'da şu an kullanılan metrobüslerin kapasitesi yaklaşık 190 kişilik. Yeni metrobüslerde ise bu sayı 290'a yükselecek. Bu sayede İstanbul'daki mevcut taşıma kapasitesi yüzde 40 civarında artacak. Yeni metrobüslerin İstanbul trafiğini de rahatlatması bekleniyor.

İstanbul'a yeni nesil metrobüs geliyor

HABERE YORUM KAT