İstanbul'da bir ilk! İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı! Pandeminin başından bu yana...

İstanbul'da pandeminin başından bu yana en düşük sayı açıklandı. İl Sağlık Müdürü Memişoğlu ise birkaç ay içinde de hastalığın tamamen yok olabileceğini açıkladı.

İstanbul'da bir ilk! İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı! Pandeminin başından bu yana...

Koronavirüs pandemisinde vaka ve ölüm sayıları git gide düşüyor. Mega kent İstanbul'da vaka ve ölüm sayıları düşerken, İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, pandeminin başından bu yana en düşük sayıya ulaşıldığını açıkladı.

Yaklaşık 2,5 yıldır İstanbul'da gelinen son durumu İstanbul İl Sağlık müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu değerlendirdi. Prof. Dr. Memişoğlu, belki de birkaç ay sonra bu hastalığın artık mevsimsel hastalık olarak değerlendirilmeye başlanacağını ümit ettiğini söyledi. Prof. Dr. Memişoğlu, "İstanbul'da şimdiye kadar görmediğimiz sayılarda vaka pozitifliği ile karşılaştık ama hastaneye yatış oranlarımız o kadar yüksek olmadı. Onunla beraber de düşme trendine girdi zaten şubat ayı itibariyle. Şu anda neredeyse salgının başlangıcından itibaren en düşük düzeye ulaşmış durumdayız. Büyük ihtimalle birkaç ay içinde de bunun artık salgın değil, endemi veya kalıcı hastalık ya da tamamen yok olduğunu göreceğiz diye ümit ediyorum" dedi.

İstanbul'da bir ilk! İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı! Pandeminin başından bu yana...

"TOPLUM BÜYÜK BİR SAĞLIK EĞİTİMİNDEN GEÇTİ"

Kovid pandemisinin 2 yıl boyunca topluma "hastalıklardan korunmanın" önemini öğrettiğini de belirten Prof. Dr. Memişoğlu, "Sağlığınızı hastalanmadan korursanız, aşı gibi bedensel sağlığa dikkat etmek gibi, salgın gibi hastalıklarda da diğer hastalıklarda da riskinizin azaldığını, sağlığınızı koruduğunuzu öğretecek bir süreç yaşadık. Toplum en büyük eğitimini Kovid'den aldı aslında. Kovid hastalığının risklerini gören toplum, kendini korumayı öğrendi, hastalıklardan nasıl korunacağını öğrendi. Bu tabii büyük bir sağlık eğitimi oldu toplum için. Yeni bir salgın olursa ya da başka hastalıklarla ilgili ne yapacağımızı iyi öğrendiğimiz bir süreç geçirdik" diye konuştu.

İstanbul'da bir ilk! İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı! Pandeminin başından bu yana...

"ÇOK ÜLKE YETERSİZ KALDI"

Salgın sürecinde İstanbul'da yeni açılan 9 hastaneyle beraber 10 bine yakın yatak ve 3 bin civarı yoğun bakım yatağı ilavesi yapıldığına işaret eden Prof. Dr. Memişoğlu, bunların hepsinin de nitelikli yataklar olduğunu belirterek Türkiye'nin pandemideki başarısının dünyadaki bütün ülkeler tarafından hayranlıkla izlendiğini vurguladı. Prof. Dr. Memişoğlu, "Çünkü gördük ki bazı ülkeler çok yetersiz sağlık hizmeti sunuyormuş. Gördük ki çok önemsediğimiz, çok iyi olduğunu sandığımız ülkelerde insanlar sokaklarda kaldı, aşıya ulaşamadı. Ama ülkemizde böyle sahnelerle karşılaşmadık. Bunu sadece biz değil, bütün dünya gördü. Bu süreçte 2,5 sene boyunca ertelenmiş bir sağlık talebi de var. Biz şimdi bunu da yönetmek durumundayız. Öyle olunca da sistemde birikmeler kaçınılmaz oluyor. O birikmeleri de elimizden geldiğince eritmeye çalışıyoruz. Ama toplumumuzdan da bu süreçle ilgili özellikle sağlık çalışanlarımıza karşı anlayış bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"SAĞLIKÇILARIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR"

Prof. Dr. Memişoğlu, şunları kaydetti: "Böyle bir savaşın içinden çıkmış sağlık çalışanlarına herkesin sahip çıkmasını bekliyoruz. Düşündüğünüz zaman, gerçekten çok zor bir süreçler yaşandı. Sadece hizmet anlamında değil, kişisel olarak da sağlık çalışanları çok zor süreçlerden geçti. Düşünün ki hastanızı ne yaparsanız yapın kurtaramıyorsunuz. Burada tabii sağlık çalışanlarının memnuniyetini de artırmamız gerekiyor. Onların bu konudaki çabalarını desteklememiz gerekiyor. Bunu mevzuatsal anlamda da, güvenlikleri anlamında da yapabiliriz ama en başta toplumsal olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Sağlık çalışanlarının gerçekten Türkiye'de değerini iyi bilmemiz gerekiyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden insanlar bu ordudan hizmet almak için geliyor."

İstanbul'da bir ilk! İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu açıkladı! Pandeminin başından bu yana...

"HASTANELER NORMALE DÖNÜYOR"

Prof. Dr. Memişoğlu, şöyle noktaladı: "Başakşehir Çam Sakura, Acil Durum Hastaneleri, Okmeydanı (Cemil Taşçıoğlu), Göztepe (Süleyman Yalçın), Kartal (Lütfi Kırdar), Başıbüyük'teki hastanelerimizde (Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi), yavaş yavaş normal sağlık hizmetlerini planladığımız şekilde insanlarımızın hizmetine sunmaya başladık. Acil Durum Hastaneleri'nin biraz daha fonksiyonunu farklılaştıracağız çünkü oralara şimdiye kadar tamamen sadece Kovid hastalarını alıyorduk. Şimdi artık diğer hastaları da almaya başladık. O hastaneler aslında tam teşekküllü hastaneler, ameliyathaneleri, tomografileri, anjiyo cihazlarıyla. Onları da artık toplumumuzun bekleyen sağlık ihtiyaçları için sunmaya başlayacağız. İstanbul'da yoğun bakım yatakları her zaman sorun olurdu ama son açılan hastanelerle beraber şu anda acil yoğun bakım bekleyen hastamız çok az. Yeni atanan personellerle beraber de özellikle kamu tarafında tam kapasiteye rahatlıkla ulaşacağımızı düşünüyorum." 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN