1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul´da Bonzai Operasyonu

İstanbul´da Bonzai Operasyonu

İstanbul´da Bonzai Operasyonu
              İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü Ekipleri bir operasyon sonucu 14 kişi gözaltına alınırken 33 kilo 500 gram bonzai ele geçirildi.
 
           İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu temin eden ve sokaklarda uyuşturucu satan bir
 şebekeyi 4 ay önce takibe aldı. Fiziki ve teknik takiplerde şebekenin ağırlıklı olarak 'bonzai"  adlı uyuşturucuyu üreterek 3 gramlık paketler halinde sokaklarda sattığı belirlendi. Çalışmalar  devam ederken, Çin ve Yunanistan üzerinden Türkiye'ye sokulan kimyasallarla şebeke üyelerinin bir  adreste 'bonzai" yaptığı bilgisine ulaşıldı. Uyuşturucunun üretildiği evin Maltepe'de olduğu tespit edildi. Bunun üzerine polis şebekeye operasyon kararı aldı. 9 Eylül'de Özel Harekat ekipleri  eşliğinde İstanbul ve Edirne'de belirlenen adreslere baskın düzenlendi. Edirne'de 1 kişi Maltepe  ve Pendik'te şebeke elebaşı Ömer K.'nın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. 2 ilde  gözaltına alınan 14 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Adreslerde yapılan aramalarda  ise 33 kilo 500 gram 'bonzai", 160gr ecstasy, 20 gram esrar, 50 kilo 'bonzai" yapımında kullanılan  yavşan otu, 5 kilo 550 gram kimyasal sıvı, 3 hassas terazi ve uyuşturucu ticaretinden kazanıldığı
 değerlendirilen 10 bin TL paraya el konuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemi tamamlanan 14
 şüpheli Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi. 4 şüpheli 'adli kontrol uygulaması" şartıyla  serbest bırakılırken, 10 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
 
         Yapılan operasyon polis kameralarına da yansıdı. Görüntülerde, özel harekat polislerinin adreslere
 girmesi, evde yapılan aramalar yer alırken, bir dairede kurumaya bırakılmış uyuşturucunun bulunma  anları dikkat çekiyor. Ayrıca yapılan baskında saksılarda yetiştirilen hint kenevirlerinin bulunması  da yer alıyor.
 
 
        Narkotik uzmanları tarafından 'bonzai"nin en hızlı bağımlılık yapan 2 uyuşturucudan biri olduğu belirtildi. 'Bonzai"nin kalp atışlarını hızlı şekilde yükselttiği için kalp krizi ve beyin kanamalarına  bağlı ölümlere neden olduğu dile getirildi. İlk kullanımda bağımlılık yapan uyuşturucunun içindeki  kimyasalların intihar etme düşüncesi oluşturduğu da belirtildi. Yurt dışından getirilen kimyasalları  yavşan otuna yedirerek uyuşturucu üreten şebekelerin, yüksek miktarda kimyasal kullanmasının ölüm riskini daha fazla arttırdığı öğrenildi.
 

HABERE YORUM KAT