1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'da dev operasyon: 21 şahıs gözaltına alındı

İstanbul'da dev operasyon: 21 şahıs gözaltına alındı

İstanbul’da düzenlenen DEAŞ operasyonunda biri suça zorla sürüklenen yaşı küçük olmak üzere toplam 21 yabancı terörist yakalanarak gözaltına alındı.

İstanbul'da dev operasyon: 21 şahıs gözaltına alındı

İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri DEAŞ için Suriye ile Irak'ta faaliyet gösterdikleri ve Türkiye'ye kaçak olarak girdikleri tespit edilen yabancı uyruklu şüphelilere yönelik çalışma başlattı. Ekipler önceki gün ve dün harekete geçti. Emniyet kuvvetleri, önceden belirlenen 48 adrese 24 ve 25 Aralık'ta art arda operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda, biri suça zorla sürüklenen yaşı küçük olmak üzere toplam 21 yabancı terörist savaşçı yakalanarak gözaltına alındı.

Terör polisince yakalanan 21 şüphelinin, DEAŞ, Heyet-i Tahrir Şam (HTŞ), Fetih el-Şam(FEC) ve El Kaide'den kopan radikal örgütlerden El Nusra Cephesi (ENC) gibi terör örgütleri ile bağlantılı oldukları tespit edilirken, bu kişilerce oluşturulan Whatsapp gruplarında örgüt mensuplarına ait temel bilgileri içeren ‘Mücahit Bilgi Formu' adı altında oluşturdukları forumlar deşifre edildi. Örgüt üyelerinin kişisel ve örgütsel bilgilerinin yer aldığı söz konusu formlar emniyet ekiplerince izlemeye alınırken, bu kapsamda yakalanan biri zorla suça sürüklenen çocuk olmak üzere 21 şüpheli sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şubesine getirildi.

Şüphelilerin, emniyetteki işlemlerinin ardından gerekli idari işlemlerin yapılabilmesi için ilgili birimlere teslim edildiği bildirildi. Yabancı uyruklu DEAŞ üyelerinin, ileriki zamanlarda sınır dışı edilmeleri bekleniyor.

HABERE YORUM KAT