İstanbul'da trafikle birlikte artan tehlike! 4 ilçe sinyal veriyor!

İstanbul'da trafik yoğunluğu nedeniyle Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar ve Sultangazi'de hava kalitesi düştü. Her yıl 7 milyon insanın hava kirliliği nedeniyle erken ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten uzmanlar uyardı.

İstanbul'da trafikle birlikte artan tehlike! 4 ilçe sinyal veriyor!

İstanbul'da hava kirliliğinin ana kaynağının artık trafik emisyonları olduğu söyleyen Uluslararası Hava Kirliliği Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof. Dr. Selahattin İncecik, "Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, her yıl 7 milyon insan hava kirliliği nedeniyle erken ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle trafiğin yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulunmayın" dedi. 

Koronavirüs tedbirlerinin kademeli olarak kalkmasıyla birlikte bireysel araç kullanımında artış yaşandı. Günlük yaklaşık 4 buçuk milyon aracın yollarda olduğu İstanbul'da özellikle bazı semtlerde hava kirliliği arttı.

İstanbul'da trafikle birlikte artan tehlike! 4 ilçe sinyal veriyor!

"HAVA KİRLİLİĞİNİN ANA KAYNAĞI TRAFİK EMİSYONLARI"

Havanın partiküler madde olarak ciddi bir tehdit altında olduğunu söyleyen Uluslararası Hava Kirliliği Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof. Dr. Selahattin İncecik, şu bilgileri paylaştı:  "İstanbul'da 4 buçuk milyon araç var. Bu araçların 3 buçuk milyonunu otomobiller oluşturuyor. Bu otomobillerin büyük bir kısmı da dizelli araçlar. Aynı zamanda İstanbul'da meteorolojik faktörlerin hava kalitesi üzerinde olumsuz etkilerini biliyoruz. Ancak bu olumsuz etkiler her zaman olan hadiseler değil. İstanbul'daki genel resme baktığımızda havanın partiküler madde olarak ciddi bir tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz."

İstanbul'da trafikle birlikte artan tehlike! 4 ilçe sinyal veriyor!

"MECİDİYEKÖY, ZİNCİRLİKUYU, BAĞCILAR, SULTANGAZİ"

"İstanbul'un topografyası düz olmaması ve her semtteki nüfus yoğunluğunun farklılaşması İstanbul'da bazı bölgelerde trafik yoğunluğuna neden olabiliyor. Bu nedenle İstanbul'un bazı bölgelerinde ciddi bir hava kirliliği gözlenebiliyor. İstanbul'da hava kirliliğinin yoğun olduğu yerler ise Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar ve rüzgara açık olmayan yerlerden biri olan Sultangazi gibi yerlerde hava kirliliğinin arttığını görebiliyoruz. Ancak rüzgara açık olan yerlerde hava kirliliği seviyeleri çok düşük oluyor. İstanbul'da hava kirliliğinin düşük olduğu yerler arasında Kadıköy ve Üsküdar diyebiliriz."

Pandemi sonrası İstanbul'un hava kalitesinde ciddi bir bozulma meydana geldiğini belirten Prof. Dr. İncecik, "Pandemi ile hava kirliliği artışının nedenini trafiğe çıkan araç sayısının iki kat artması. Eskiden yılın birkaç ayında partiküler maddenin yüksek olduğu görüyorduk, ancak şimdi neredeyse yılın tamamında partiküler maddenin yükseldiğini görüyoruz" dedi. 

İstanbul'da trafikle birlikte artan tehlike! 4 ilçe sinyal veriyor!​​​​​​​

"HER YIL 7 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR"

Prof. Dr. İncecik, "Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre her yıl 7 milyon insan hava kirliliği nedeniyle erken ölümle karşı karşıya kalıyor. Vatandaşlar trafiğin yoğun olduğu Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Bağcılar gibi yerlerde beklerken mutlaka maske takmalı. Bu riskler en çok solunum rahatsızlığı olan bireyler için geçerli. Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağından bulundukları semtte hava kirlilik oranını görebilir. Vatandaşların, özellikle kırmızı renkte olan bölgelerden kaçınması lazım" ifadelerini kullandı. 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN