1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul’un ilk Panoramik Müzesine 700 bin Ziyaretçi

İstanbul’un ilk Panoramik Müzesine 700 bin Ziyaretçi

İstanbul’un ilk Panoramik Müzesine 700 bin Ziyaretçi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın katılımıyla 31 Ocak 2009 tarihinde açılan ‘’Panorama 1453 Tarih Müzesi, bir yılda konuk devlet başkanlarının da aralarında bulunduğu 700 binin üzerinde kişi tarafından ziyaret edildi.

Panorama 1453 Tarih Müzesi''nde, 10 bin Osmanlı ve Bizans askerinin detaylı olarak resmedilerek hazırlanan tabloda, İstanbul'un fethi canlandırılıyor. 555 yıl önce 29 Mayıs'ta, Topkapı sur dışında, resmin sergilendiği noktada yaşananlar yansıtılıyor. Müzenin, dünyada mevcut 30 kadar yarım panoramik müzeden ayrılan tarafı, tam panoramik olması. Surların karşısında yer alan ağaç resmi, bugüne kadar yapılmış en büyük ve en detaylı ağaç resmi olma iddiasını taşıyor. 3 bin metrekarelik resmin, 650 metrekarelik alanı gerçek üç boyutlu. Müzede yer alan resim, İstanbul'un fetih anının anlatıldığı, 38 metre çapında, 20 metre yüksekliğinde kubbesel bir yapı. İçinde 30 metre çaplı ve zeminden 5 metre yükseklikte bir platform mevcut. İzleyici platformun odağında bulunan 11 metrelik dairesel bir alandan, panoramik resim ile buluşuyor. Bu etkinin sağlanması için izleyici resme ancak 14 metre mesafeden bakabiliyor. Tarihi surların kapanmaması için binanın üçte ikisi yer altında inşa edildi. Tam panorama, her yönde panoramik olmayı anlatıyor. Gökyüzü de, kubbesel olarak kesintisiz bir şekilde resmin üst bölümünü kapatıyor.

31 Ocak 2009 tarihinde açılan Panorama 1453 Tarih Müzesi Açılış Töreni’nde; “projenin kendisinin İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemde başladığını, Kadir Topbaş'ın başkanlık dönemine kadar projede bir durgunluk olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “İstanbullu hemşerilerimizin hizmetine sunmak da şimdi hamdolsun Kadir Başkanımıza nasip oldu. Sayın Topbaş'ı ve bu projelerde emeği geçen mimarından, mühendisine, işçisine kadar, yüklenici firmanın değerli yöneticilerine kadar herkesi şahsım, İstanbullular, ülkem, milletim adına tebrik ediyorum, kutluyorum. Yavrularımız, geleceğe o tarihin mehabetiyle bakacaklar ve ‘Ben neymişim’ diyecekler, bunu görecekler. Bir aşağılık kompleksi içinde yetişen gençlik istemiyoruz, tam aksine kendine öz güveniyle yetişen bir gençlik istiyoruz. İşte bununla olacak bu” demişti.

Başkan Topbaş’ın “ İnsanlık tarihi, İstanbul’un fethine eş değerde pek az olaya şahit olmuştur. Bu fetihle imparatorluklar başkenti İstanbul son sahiplerine kapılarını açmıştır. Panorama 1453 Tarih Müzesi pek çok açıdan ülkemizde bir ilk. Dünyanın belli başlı ülkelerinde benzer müzeler bulunuyor. Belçika’da Waterloo Panoraması, Hollanda Lahey’de Mestag Panoraması, Moskova’da Napolyo’nun Moskova’yı işgali konulu panorama bunlara örnek gösterilebilir. Panorama 1453 Tarih Müzesi ise Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk panoramik müzesi. Müzede İstanbul’un Fetih ânı görsel olarak anlatılıyor dediği Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkarmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Panorama 1453 Tarih Müzesi, dünyadaki tek ‘’tam panoramik’’ müze olma unvanını taşıyor. Panorama 1453, ziyaretçilere üç boyutlu görüntüler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.