1. HABERLER
 2. HAYAT VE YAŞAM
 3. İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

Dünyanın kültür başkentleri arasında gösterilen İstanbul, her ayrıntısıyla kendisine hayran bırakan şehirlerimizden bir tanesi. Peki İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir? Gelin birlikte göz atalım...

İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

Dünyanın en eski şehirleri arasında bulunan İstanbul, geçmişten günümüze içerisinde yaşayanları ve ziyarete gelenleri kendisine hayran bırakıyor. 622 yıllık Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan İstanbul, günümüze kadar birçok kültürel mirası taşımış durumda. Tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte yiyecekleri ile de çok fazla insanın dikkatini üzerine çeken İstanbul'un, neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir? Bu soruların cevaplarına haberimizde detaylı bir şekilde yer verdik.

İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

İSTANBUL'UN NEYİ MEŞHUR?

Dört mevsimin bir arada yaşandığı İstanbul, dünyanın göz bebeği halinde. İçerisinde birçok tarihi yapıyı ve kültürel mirası bulunduran İstanbul, tarihin en eski şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Her köşesinde tarihi yapıların bulunduğu İstanbul'da, en meşhur olanları şöyle:

Ayasofya Camii: Bizans döneminden kalmış kilise olarak inşa edilmişken, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür.

Sultanahmet Camii: Mavi cami olarak da bilinen Sultanahmet Camii Osmanlı Devleti'nin en önemli eserleri arasında yer alır.

Galata Kulesi: İstanbul'un en önemli sembollerinden bir tanesi olan Galata Kulesi Bizans döneminde inşa edilmiş ve Galata meydanında yer almaktadır.

Kız Kulesi: İstanbul'un en eski tarihi eserlerinden bir tanesi olarak boğazda yer alan Kız Kulesi İstanbul'un en önemli eserlerinden bir tanesidir.

İstanbul'un neyi meşhur? Yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

YEMEKLERİ VE YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

Tarihi ve kültürünün yanı sıra lezzetleri ile de adından sıkça söz ettiren İstanbul'un en meşhur yemekleri şöyle:

 • Sultanahmet Köftesi
 • Ortaköy Kumpiri
 • Sarıyer Börek
 • Eminönü Balık Ekmek
 • Sütlüce Uykuluk
 • Süleymaniye Kuru Fasulyesi
 • Vefa Bozası
 • Kanlıca Yoğurdu
 • Pierre Loti Kahvesi
 • Beyoğlu Çikolatası

İstanbul'un en çok aranan ve merak edilen bu lezzetleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin heyecan duyduğu konuların başında geliyor.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
433
86
689
50
38
44
993
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT