1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İşte okulların ve restoranların açılacağı tarih!

İşte okulların ve restoranların açılacağı tarih!

Koronavirüs aşıları vurulmaya devam ederken, gözler sokağa çıkma yasaklarının kalkacağı tarihe çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısıtlamalarda gevşemeye gidileceği çıkışının ardından beklenti iyice arttı. Son olarak Sağlık Bakanlığı'ndan yetkili isim yasakların kalkacağı ve yüz yüze eğitime başlanacağı gün için o tarihi işaret etti.

İşte okulların ve restoranların açılacağı tarih!

Aşı olanların sayısı 300 bini geçti. Büyük umutların beslendiği koronavirüs aşılarının tamamlanmasının ardından yasakların gevşemesi hatta tamamen ortadan kaldırılması bekleniyor. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesi ve yüz yüze eğitime geçilmesi hedefleniyor. HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nda yetkin bir isimle konuştu. 

Yetkili isim, Sarıkayaya Sokağa çıkma yasakları ne zaman bitecek? Yüz yüze eğitime ne zaman geçilecek? Yaz gelmeden kaç kişiye koronavurüs aşısı yapılacak? gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını verdi;

MART ORTASINA KADAR 15 MİLYON KİŞİ...

- Çin’den gelecek yeni grup aşı ile ilgili hazırlıklar tamamlanmış; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının Mart’ın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor.

- Ancak kesin bir süre verilmesinden de kaçınılıyor, çünkü Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyuluyor, buna karşın 11 milyon doz bekleniyor. Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozlarının bitmiş olacak.

İşte okulların ve restoranların açılacağı tarih!

15 MART'TAN SONRA YASAKLAR KALKACAK

- Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak. Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu.

- Bakanlığın etkin ve yetkin isminin şu sözleri önemli: 'Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…' Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…

İşte okulların ve restoranların açılacağı tarih!

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT