1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. İstihdam Seferberliği’ne ATO’dan tam destek

İstihdam Seferberliği’ne ATO’dan tam destek

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan, "Milli İstihdam Seferberliği"nin...

İstihdam Seferberliği’ne ATO’dan tam destek

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan, "Milli İstihdam Seferberliği"nin toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Zenginin yoksula, eğitimlinin eğitimsize, işverenin işsize karşı bir sorumluluğu var. İnancımız açısından da gerekli olan bu yükümlülüğü hep birlikte hissetmek, işveren olarak gereğini yapmak zorundayız" dedi.

ATO'nun yılda iki kez düzenlediği, Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nın ilki, meslek komitesi, meclis ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Bilal Canbolat ve Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Ahmet Altunbaş'ın da katıldığı toplantının ilk gündem maddesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan, "Milli İstihdam Seferberliği" oluşturdu. ATO üyelerinin tümünün katılımına açık olan bu bölümde SGK İl Müdürü Canbolat ile İŞKUR İl Müdürü Altunbaş Milli İstihdam Seferberliği kapsamında, mevzuatta yapılan çeşitli düzenlemelerle işverenlere istihdam edecekleri yeni personeller için çeşitli teşvik ve destekler sağladığına işaret ederek, İstihdam Seferberliği'nin amacına ulaşması için işverenlerin uygulanan teşvik ve destekler hakkındaki detayları mutlaka bilmeleri gerektiğini söylediler.

ATO Başkanı Menevşe de yaptığı konuşmada, işsizlik rakamlarının düşürülmesi için iş dünyası olarak herkesin elini taşın altına koymak zorunda olduğunu söyledi. Türkiye'nin kalkınma hamlesinde yeni bir dönemeçte olduğunu ve bu süreçte en büyük görevin iş adamlarına düştüğünü ifade eden Menevşe konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kalkınma sürecine devam etmemiz, toplumsal huzur ve refaha erişmemiz biz iş dünyası mensuplarının emek ve gayretiyle olacak. Bu süreçte önümüzde duran sorunlardan en önemlisi işsizlik. İşsizlik yalnız ekonomimizi olumsuz etkileyen bir sorun değil. Aynı zamanda sosyal ve toplumsal bir yara. İşsizliğin yüksek olması ekonomiyi olduğu kadar soysal refahı ve toplumsal huzuru da olumsuz etkiliyor ve ülkemiz geldiği noktadan daha ileriye gidemiyor. Çalışanlarına iş ve aş yaratmanın tadına varmış bir işveren olarak sizden yine bu önemli eşikte görev almanızı bekliyoruz. Yeni istihdam yaratarak üretiminizi, kapasitenizi artırmanızı ve ülkemizin içinde bulunduğu bu önemli eşiği aşmasında aktör olmanızı istiyoruz. Devletimizin yeni istihdam sağlayan işverenlere sunduğu teşvik ve desteklerle ülkemizi kalkındırma yolunda size ihtiyacımız var. Siz de istihdam seferberliğinde yerinizi alın, yeni iş ve aş sağlayarak ülkemizin müreffeh yarınlarını birlikte hazırlayalım. Bu seferberliğe katkıyı sadece ekonomik olarak değil manevi olarak da değerlendirmek durumundayız. Müslüman alemi olarak biz toplumsal olarak paylaşan bir inanca sahibiz. Nasıl inancımıza göre mal varlığımız oranında yardım yapıyor zekat veriyorsak, işveren olarak da iş vermek istihdam etmek durumundayız. Bu toplumda bir noktaya ulaşmış herkesin topluma karşı sorumluluğu var. Bu toplum bizi eğitimli hale getirdiyse eğitimsizlere, varlık sahibi ettiyse yoksullara, işveren yaptıysa işsizlere karşı sorumluyuz. Adanamız için belirlediğimiz 15 bin yeni istihdam hedefini, bu duygu ve düşünce içerisinde ve ortaya koyduğumuz özveriyle rahatlıkla aşacağımıza inanıyorum. Adana iş dünyasına, İstihdam Seferberliği'ne gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum."

İstihdam Seferberliği’ne ATO’dan tam destek

İstihdam Seferberliği’ne ATO’dan tam destek

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT