1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. İstiklal Caddesi'ndeki mağazalar taşınıyor

İstiklal Caddesi'ndeki mağazalar taşınıyor

Taksim'de mağazası bulunan ünlü markalar azalan gelirleri sonrası arka sokaklara taşınıyor.

İstiklal Caddesi'ndeki mağazalar taşınıyor

İstanbul"un eğlence ve turizm merkezi olan İstiklal Caddesi"nde son 6 aydan bu yana markaların yavaş yavaş çıktığı ya da kiraların daha uygun olduğu arka sokaklara taşındığı belirtiliyor.

MARKALAR YER DEĞİŞTİRİYOR

Ünlü markalar, sadece İstiklal Caddesi"ni terk etmekle kalmıyor, aynı zamanda Bağdat Caddesi ve Nişantaşı"nı da yüksek kiralardan dolayı bırakıyor.

Yaşanan terör olaylarının ziyaretçi sayısını etkilediği ve Taksim"e daha çok orta sınıf Ortadoğulu turistleri geldiği vurgulanıyor. Artık yerli turist ve ziyaretçilerden de yeterli geliri elde edemediğini dile getiren uzmanlar, dükkan kiralarının çoğunlukla ciro üzerinden ödendiği İstiklal Caddesi’ndeki azalan gelirin markaları yer değiştirmeye zorladığını ifade ediyorlar.

DÜKKANLAR YENİ KİRACI BEKLİYOR

Bir zamanlar İstiklal Caddesi’nde yer alma yarışında olan markaların eski kiracıların çıkması için ödediği ‘hava parasının’ artık gündemde olmadığına değinen uzmanlar, halihazırda 12-13 dükkanın yeni kiracı beklediğini aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, "Yeme içme hizmetlerini içeren markalar açık oturma alanına ihtiyaç duyuyor ve caddeyi kullanamadıkları için açık alan ihtiyacını karşılayamıyorlar. Bu markalar artık arka ara sokakları tercih ediyor. Caddeye cephesi olan dükkanlar da alışveriş mağazaları tarafından kullanılıyor. Yeni gelen markalar mevcut kira fiyatlarını yüksek bulduğundan dükkanlar boş kalıyor. 5-6 aylık bir süre sonunda mal sahiplerinin yaklaşık %20-25’lik bir indirimle yeni kiralamalar gerçekleşebiliyor “ ifadelerini kullanıyor.

 

"KİRA DEĞERLERİNİN ESKİSİ GİBİ DEVAM ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Taksim Meydanı’ndan Tünele doğru gittikçe dükkan kiralarının daha uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, dolar üzerinden kiralanan dükkanların metrekare birim değerinin 150-300 dolar, ikinci bölgedeki kiraların metrekare değerinin ise ortalama 40 dolar olduğunu belirtiyorlar.

Gayrimenkul uzmanları, yakın gelecekte İstiklal Caddesi’ni neyin beklediği konusunda, “Siyasal olayların yabancı turist sayısını ve profilini değiştirmesi, yerel turist kaybının yaşanması caddenin zorlu bir sürece girmesine neden oldu. Uzun zamandır el yakan Beyoğlu bölgesinde ziyaretçi sayısı yakın zamanda düzelecek gibi durmuyor. Bu nedenle kira değerlerinin eskisi gibi devam edeceğini düşünmek pek mümkün değil. Ciro üzerinden ödenen kiraları karşılayabilen dükkanların caddeye dönüşünü sağlamak için mal sahiplerinin kiralarda indirime gitmesi şu an için Beyoğlu’nu canlandırabilecek en önemli seçenek gibi görünüyor” görüşünü ileri sürüyorlar.

HABERE YORUM KAT