1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi?

İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi?

İtalya ve Türkiye ilişkilerinin gerilmesine neden olan İtalya Başkanı Draghi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadesi üzerine vatandaşlar İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi? sorularına yanıt arıyor.

İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi?

İtalya'nın yeni başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Yürütme Organı Komisyonun Başkanı Ursula von der Leyen'i ağırladığı ziyarette yaşanan protokol krizine ilişkin olarak açıklama yaptı. 

İTALYA BAŞBAKANI NE DEMİŞ?

İtalya Başbakanı Braghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için," Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranış şekline kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını düşünüyorum. Komisyon Başkanı Von der Leyen'ın maruz kaldığı aşağılama beni çok üzdü. Fakat burada üzerinde durmamız gereken bir şey var: adını koyalım, bu "diktatör" diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, ama ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız." ifadelerini kullandı. 

İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi?

DRAGHİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A NE DEDİ?

Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, 'diktatör'  kelimesini kullandı. Draghi, Erdoğan'ın ismini vermeyerek," Bu 'diktatör' diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var." dedi. 

İtalya Başbakanı ne demiş? Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne dedi?

DRAGHİ'NİN İFADELERİNE SERT TEPKİLER GELDİ

İtalya Başbakanı Draghi'nin skandal cümlesinin ardından  İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Siyasilerden gelen tepkiler şöyle:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "Hayatı boyunca ülkesinin ve milletinin menfaatlerini düşünen, her türlü faşizm ve vesayete karşı çıkan, girdiği her seçimi halkının yüksek teveccühü ile kazanan Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında Başbakan Draghi'nin hadsiz ve edep dışı ifadelerini kınıyor, özür dilemeye davet ediyorum."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "AB Konseyi Başkanı Michel protokol düzeninde Türkiye’den kaynaklı bir sorun veya kasıt olmadığını açıklamışken, İtalya'nın atanmış Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnetsizdir. Bu ifadeyi kınıyor ve behemehal düzeltmesini bekliyoruz."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Siyasi beceriksizliklerini ve ahlaki ikiyüzlülüklerini böyle örtmeye çalışıyorlar. Cumhurbaşkanımıza utanmadan 'diktatör' diyorlar. Sonra da 'ama göçmenler konusunda Erdoğan'la iş birliği yapmalıyız' diye ekliyorlar. İkiyüzlülüğün zirvesi budur. Göçmenlere diktatörce ve ahlaksızca davrananlar, hala demokrasi dersi vereceğini zannediyor. Avrupa'nın faşistlerine selam duranlar hala demokrasi adına herkesi yargılayacaklarını zannediyorlar. Demokrasinizi önce Akdeniz'in sularından çıkarın sonra konuşun."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "İtalya Başbakanı Mario Draghi'yi Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz. Sayın Draghi, bizden diktatör çıkmaz. Eğer diktatör görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini'ye bakın."

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "İtalya'nın çaresizlikten başbakan yaptığı zatın Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin sözlerini red ve iade ediyoruz. Acemi ve seviyesiz siyasetçi ülkesinin sırtında ağır ve talihsiz bir yüktür."

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "İtalya'nın atanmış Başbakanı, Türk halkının yüzde 52 oy oranıyla Cumhurbaşkanı olarak seçtiği sayın Recep Tayyip Erdoğan'a 'diktatör' diyerek haddini aşmıştır. Diplomaside yeri olmayan bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Diktatör arayan İtalya tarihine baksın."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT