1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İyi olan müziği rap bile olsa dinlerim

İyi olan müziği rap bile olsa dinlerim

İyi olan müziği rap bile olsa dinlerim

“İyi olan her tür müziği dinlerim”

Zarafeti ve sesi ile Türk Müziğinin önemli şahsiyetlerinden, halen TRT’nin önemli sanatçılarından birisi olan Melihat Gülses’in çalışmalarını ve düşüncelerini kendisine sorduk. Mütevazi tavırlarıyla dikkat çeken Gülses. Medyaya yüklenerek; “Türk müziğine ilginin azaldığı” yönündeki söylemlerin doğru olmadığını belirtti ve ; “Sadece İstanbul’da 300 adet Musiki Cemiyeti faaliyette. Her cemiyette ortalama 100 kişinin olduğunu düşünürsek ve bunların ailelerini de ortalama üç kişi olarak hesapladığımız zaman karşımıza Türk Müziği dinleyicisi olarak çok ciddi rakamlar çıkar.”dedi.

 

Bugüne kadar yaptığınız çalışmalarla Türk müziğine önemli katkılarda bulundunuz. Yurt içinde ve yurt dışında önemli konserler verdiniz. Birçok albümünüzü sevenlerinizle buluşturdunuz. Yeni bir albüm ve konser çalışmanız var mı?

Melihat Gülses- 10’dan fazla solo albüm çalışmam oldu. Ayrıca birçok albüm çalışmalarında bir ya da iki şarkı okuyarak katkılarda bulundum. En son çalışmam İstanbul Ticaret Odası’nın sponsorluğunda yapılıp dağıtılan “musikişinas tüccarlarımız” isimli solo CD çalışmam geçtiğimiz hafta dinleyiciler ile buluştu.

Bugün Türk müziğine ilginin azaldığı görülmektedir. Bununla ilgili değerlendirmede bulunur musunuz?

Melihat Gülses-Bu soru biz Türk Müziği sanatçılarına hep sorulur. Ancak bu fikrin görsel ve yazılı medya tarafından suni olarak yaratıldığı inancındayım. Çünkü bunun gerçeklerle hiçbir alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesela sadece İstanbul’da 300 adet Musiki Cemiyeti ya da topluluğunun faaliyette olduğunu biliyoruz. Her cemiyette ortalama 100 kişinin olduğunu düşünürsek ve bunların ailelerini de ortalama üç kişi olarak hesapladığımız zaman karşımıza Türk Müziği ile ilgili ya da dinleyici olarak çok ciddi rakamlar çıkar. Ama maalesef medya yetkilileri bunları göz ardı ederek “halk böyle istiyor” deyip kendi bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

Önceki sohbetlerinizde, gençlerin Türk müziğine ilgisinin azaldığından bahsetmişsiniz.Bunun nedenleri neler olabilir?

Melihat Gülses- Belki eski söylemlerimde bunu söylemiş olabilirim. Ancak son birkaç yılda çok büyük gelişmeler yaşanıyor. Mesela benim tüm konserlerimin yüzde altmışını gençler -bilhassa üniversite gençliği- artık çok ilgi göstermeye başladığını düşünüyorum. Çünkü artık ister devlet ister özel üniversiteler olsun hemen hepsinde konservatuar eğitimleri veriliyor ve birçok genç müzisyen yetişiyor.

Son dönemde yükselen rap, hip-hop türü müzikler eper yaygınlaştı. Bu tür müzikler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Melihat Gülses- Kısaca cevap vermem gerekirse hangi tarz müzik olursa olsun insanın iç derinliklerini etkiliyorsa saygı duyarım. Ancak şunu unutmamak gerekir her malın iyisi olduğu gibi müziğinde iyi olanını tercih etmek gerekir. Ben hangi tür olursa olsun en iyilerini dinlemeyi tercih ederim.

Pendik Belediyesi ilçede çok sayıda tiyatro, sergi, kurs, konser ve ücretsiz filmler gösterimleri gerçekleştirilmektedir. Pendik’in kültürel ve sosyal faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?

 

Melihat Gülses- Genel olarak şunu söyleyebilirim. Son on yılda belediyelerimiz kültür ve sanat adına çok önemli yatırımlar yaptı. Metropol kentimiz olan İstanbul’da on yıl önce sadece bir kültür merkezi varken bugün biliyorum ki bu sayı 66’ya çıktı. Dolayısıyla buralarda bir çok etkinliğin halka ücretsiz olarak hizmet verilmesi biz sanatçıları hem mutlu etmekte hem de dinleyici ya da izleyici ile çok kolay buluşmamızı sağlamakta. Bundan dolayı Pendik Belediyesini bu açıdan kutlamak gerekir. Kendilerine çok teşekkür ederim.

Son olarak eklemek vurgulamak istediğiniz ve müzikseverlere iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Melihat Gülses- Toplumları birbirinden ayıran en önemli üç unsurun,”dil, din, kültür ve sanat” olduğunu düşündüğümüz zaman, geçmişten gelen bu hazinemizi yani kültür ve sanatımızı her bireyin sahiplenmesi ve kendinden sonra gelecek kuşaklara sağlam ve doğru olarak taşıması gerekmektedir. Bende bu düşünceden yola çıkarak bu güne kadar tüm çalışmalarımı bu şekilde dinleyiciyle paylaştım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.