1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İzmir'de suya zam! 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak

İzmir'de suya zam! 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından suya yüzde 11,76 zam yapıldı. Zam, 1 Eylül Salı gününden itibaren geçerli olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapılan Ağustos ayı birinci olağan meclis toplantısında 1 Eylül Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere suya yüzde 11,76 zam yapıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonunda oy çokluğuyla kabul edilen su zammı ve alt yapı çalışmalarında kullanılması için 34 milyon dolar ve 49 milyon 800 bin avro kredi çekilmesi ile ilgili önerge görüşüldü.

SUYA YÜZDE 11,76 ZAM YAPILDI

Toplantıda kredi kullanma kararı oy birliğiyle kabul edilirken, suya eylül ayı itibariyle yüzde 11,76 zam yapılması önerisi CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. 

Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 5,57 liraya yükselirken, 14-20 metreküp fiyatı 6,02 liraya yükseldi. 21-üstü metreküp suyun fiyatı ise 12,41 liraya yükseldi. 

Su zammı oylamasına ret oyu kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, suya yapılan yüzde 11,76 zammı eleştirdi.

İzmir'de suya zam! 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak

"İZMİR, TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU TEKRAR KULLANMAYA BAŞLADI"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Türkiye'nin en pahalı suyunu İzmir'in tekrar kullanmaya başladığını söyledi.

Hızal sözlerine şöyle devam etti:

"8 ay önce yine zam yapılmıştı. Grup olarak yatırım odaklı talep edilmiş kredilere onay veriyoruz. Kiraz'daki su ihtiyacı Kiraz Belediyesi tarafından tankerlerle gideriliyor. 16 ay önce bu sorunu gidereceğinizi söylemiştiniz. Bu sorun sadece Kiraz'da değil Dikili'de, Foça'da, Karaburun'da ve tüm şehirde yaşanıyor. Bu şehirde neredeyse 72 saat suların kesildiği dönemi yaşıyoruz. Bir taraftan mağdur edeceksiniz, su ihtiyacını gideremeyeceksiniz, bir taraftan çıkıp su zammını savunacaksınız. Bu kabul edilir bir durum değil. Burada babalar gibi bir zam yapıldı." dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yatırım yapmaya devam ettiklerini, fiyat uyarlamasını sadece maliyetleri karşılamak için yaptıklarını öne sürdü. 

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT
3 Yorum