1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Japonya'dan hafıza silme deneyi! Alzheimer ve şizofreni tedavisinde kullanılabilir!

Japonya'dan hafıza silme deneyi! Alzheimer ve şizofreni tedavisinde kullanılabilir!

Kyoto Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, yakın dönem hafızanın silinebileceğini ortaya koyarken alzheimer ve şizofreni tedavisine de umut olabileceği söylendi.

Japonya'dan hafıza silme deneyi! Alzheimer ve şizofreni tedavisinde kullanılabilir!

Kyoto Üniversitesi'nde hayvanların üzerinde yapılan bir çalışma, hafızanın silinebileceğini ortaya koydu. Henüz deney aşamasında olan çalışmada ilk defa yakın dönem belleğini silebilmek üzere bir kimyasal kullandı.

Tıp dünyasında önemli bir gelişme olabilecek bu araştırma hakkında bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, "Beynimizdeki hafıza merkezi, 'hipokampüs' dediğimiz bir bölge. Bu araştırmada deney hayvanlarına hipokampüsteki sinir iletişimini sağlayan bölgede kullanılan 'kofilin' maddesini, 'supernova' denilen ve ışık verince parlayan bir maddeyle birleştirip, adenovirüs taşıyıcılığı kullanarak hayvanların beynine enjekte ettiler." dedi.

Japonya'dan hafıza silme deneyi! Alzheimer ve şizofreni tedavisinde kullanılabilir!

Daha sonra hayvanların gözlerine ışık tutulduğunu söyleyen Onultan, 'Supernova' denilen madde, etrafa oksijen yayıyor ve diğer kimyasalları bozuyor. Adenovirüsü taşıyıcı olarak kullanmalarının nedeni masum bir virüs olması. Bu teknolojiyle şuna bakılmış; her halükarda deney hayvanlarının öğrendikleri, bu işlemden sonra ertesi gün tamamen siliniyor. Farelere görevler veriyorlar fakat bunlar siliniyor" diye açıkladı.

ALZHEIMER VE ŞİZOFRENİ TEDAVİSİNE UMUT

Hafıza silmenin tıpta ilginç bir başlangıç olduğunu söyleyen Onultan, "Bir yandan da kofilin maddesi üzerinden hipokampüste Alzheimer, psikiyatrik hastalıklarda ve özellikle şizofrenide bazı patolojiler ortaya çıkıyor. Bunun nedeni oradaki hücrelerin iletişim sağlayamaması. Dolayısıyla bu hastalıkların tedavisinde de anlamlı bir gelişme olacağını söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
1
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT