1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Kaç şehit olursa hükümet düşer? Hükümet şehit haberleriyle düşer mi?

Kaç şehit olursa hükümet düşer? Hükümet şehit haberleriyle düşer mi?

Suriye'nin İdlib kentinde meydana gelen ve 36 askerimizin şehit olduğu kalleş saldırının ardından, gündem maddesi şehit sayımızın hükümeti düşürüp düşürmeyeceği konusu. Bir savaşta veya saldırıda şehit sayısı 50 veya daha üzeri olursa ne olacağı çeşitli arama motorlarında araştırılmakta. İşte tüm ayrıntılar...

Kaç şehit olursa hükümet düşer? Hükümet şehit haberleriyle düşer mi?

Suriye'nin İdlib kentinde meydana gelen ve 36 askerimizin şehit olduğu kalleş saldırının ardından, hala şehit haberlerinin geliyor olması biz Türk Milletini derinden etkiliyor. Siyasi çatışmalar veya çeşitli fikir ayrılıkları derken, böyle süreçlerde ülke olarak tek bir parça haline geliyoruz. Kaç şehit olursa hükümet düşer? Hükümet şehit haberleriyle düşer mi? Konuları internet ortamında araştırılmakta.Buna ilişkin olarak, bir savaşta veya tek seferlik saldırıda şehit sayısı 50'yi geçerse hükümetin düşüp düşmeyeceği konusu. 

Bu haberimizde art arda gelen şehit haberlerinin ardından sosyal medya gündemine oturan ve vatandaşların sosyal medya platformu Twitter, çeşitli arama motorlarında araştırdıkları şehit sayısına göre hükümetin düşüp düşmeyeceği konusundaki tüm ayrıntılara açıklık getireceğiz... 

KAÇ ŞEHİT OLURSA HÜKÜMET DÜŞER? | HÜKÜMET ŞEHİT HABERLERİYLE DÜŞER Mİ?

son-dakika-bitlis-te-pkk-li-terorisitlere-cikan-13183379-1918-amp.jpg

ANAYASADA BÖYLE BİR MADDE BULUNMUYOR 

 İdlib'de şehit düşen birçok askerimizin şehit olmasına karşın sayıları gün geçtikçe artmakta. Sayının artması ise şuanki hükümetin düşebileceği konusunu tartışma konusu haline getirdi. Sosyal medyada başlayan çatışmalar ile konu iyice araştırıldı ve Anayasa'da böyle bir maddenin olmadığı bilgisine varıldı. Anayasa'da olmayan bir maddenin yürürlüğe girebileceği düşüncesi ise imkansızdır.

Sosyal medya kullanıcıların geneli tek seferde 50'den fazla şehit verilmesi durumunda hükümetin düşeceği ve ülkede OHAL ilan edileceği konusunu savunmaktalar ancak bu konunun Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda bulunmuyor olması OHAL konusunu da etkisiz kılmakta.

aw974882-02-scaled.jpg

MECLİS TOPLANIP HÜKÜMETİ FESHEDEMEZ

Savaş vs.. gibi durumlarda en yetkili karar şüphesiz ki Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Sosyal Medyada konu olan bir diğer başlık ise Meclis'in olağanüstü toplanarak hükümeti feshedebileceği ihtimaliydi fakat bu iddia yasalar ışığında doğru bir bilgi değildir. Meclis toplanarak hükümeti feshedemez.

Yukarıda verilen maddeler dahilinde düşünülecek ve bir karara varacak olunursa; tek seferde verilen şehit sayısı 50'den fazla olursa hükümetin düşme ihtimali rafa kalkmış gibi gözüküyor. Nöyle bir ibareyi destekleyen hiçbir yasa maddesi bulunmamaktadır. Bu vesile ile sosyal medyada açığa çıkan konuşmalar ise asılsız kalmaktadır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum