Kadıköy Haberleri

Kadıköy Hakkında

Kadıköy, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan ilçelerinden biridir. Kadıköy ilçesinin eski adı ise "Kalkedonya"dır. Anadolu yakası insanının vazgeçemediği, ona bir başka güzel görünen, Kadıköy denildiğin de akla ilk gelen büyük ve kalabalık olan iskelesidir. Ayrıca insanların buluşma noktası olan heykeltraş ''İzidor Bonhevr'' tarafından 1864'te Paris'te yapılan güç simgesi olan ve ikinci Wilhelm tarafından 1917’de Türkiye'ye armağan edilen Boğa Heykeli Kadıköy’ün simgesi haline gelmiştir.  Kadıköy denince ilk akla gelenlerden biri de Şükrü Saraçoglu Stadyumudur.

Kadıköy Bahariye caddesinde bulunan ve her bütçeye hitap eden mağazalar, pek çok çeşidi bir arada bulunduran pasajlar ve Kadıköy’ün meşhur Salı Pazarı insanları alış veriş çılgınlığına sürükleyebilir. Kadıköy’ün vazgeçilmezlerinden olan Bağdat Caddesi’nde ulaşım tek yön akar ve  Bağdat Caddesi’nin gözde semtleri olan Kızıltoprak, Göztepe, Erenköy, Caddebostan ve Bostancı’yı içerisinde barındırır. Kadıköy’ün önemli eğlence mekanlarını da bünyesinde bulunduran Bagdat Caddesi Anadolu Yakası’nın olmazsa olmazlarındandır.

Bu ilçeye bağlı olan Tepe Nautilus, Kozzy AVM, Optimum Outlet o bölgede yaşayan insanların farklı ihtiyaçlarını karşılayan alış-veriş merkezleridir.

Bölgede bulunan Moda Sahnesi, Kadıköy Sahnesi, Süreyya Operası, Reks Sineması, Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Haldun Taner Sahnesi, Müjdat Gezen Tiyatrosu ve Bostancı Gösteri Merkezi ile bir çok tiyatro, sinema ve konser alanları ilçenin kültür zenginliğinin göstergesidir.

Kadıköy’de Sağlık Hizmetleri

Kadıköy sağlık hizmetleri açısından oldukça donanımlı bir bölgedir. Özel ve devlet hastaneleri olmak üzere bir çok sağlık kurumunu içinde barındırmaktadır. Göztepe’de bulunan Göztepe Egitim Arastırma Hastanesi, Bostancı Köprüsünün hemen arkasında Ataşehir Ağız ve Diş Hastanesi,Tıbbıye Caddesinde Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Hastanesi, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi  bulunmaktadır.  Özel hastaneler içerisinde, Özel Yeditepe Hastanesi, Medical Park Göztepe,  Özel Acıbadem Kadıköy, İstanbul Medipol Kadıköy Hastanesi sağlık hizmeti veren kurumlarından bazılarıdır.

Kadıköy’de Konut Sektörü

Kadıköy konut tarzı ve yaşam standardı olarak farklı yaşam şekillerini içinde barındırırken; bölgenin merkezinde nezih sokaklarıyla bilinen Moda, Fenerbahçe, Suadiye, Bağdat Caddesi, Cadde Bostan, Erenköy’de kiralık ve satılık fiyatları oldukça yüksektir.

Çok farklı bütçelere hitap eden bölgede, 80 -100 m2 dairelerin ortalama fiyat aralığı 400.000-800.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı m2’lerde kiralık dairelerde ortalama fiyatlar 1.000-5.000 TL aralığındadır.

Kadıköy’de Egitim

Göztepe ‘de bulunan Marmara Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi, Hasanpaşa’da Okan Üniversitesi, Acıbadem’de Doguş Üniversitesi, Miskiamber’de Aydın Üniversitesi’de ilçenin öğrenciler tarafından talep görmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır.

Kadıköy’ e Ulaşım

Kadıköy'e ulaşım oldukça kolaydır. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İstanbul'a geldiğinizde otobüslerle, denizotobüsüyle veya vapur ile bu ilçeye ulaşabilirsiniz. Kadıköy'e Beşiktaş'tan gelmek için Kadıköy Beşiktaş Vapur Seferlerini, Eminönü'nden gelmek için ise Kadıköy Eminönü Vapur Seferleri'ni kullanabilirsiniz. Kadıköy ve Moda arasında ise daimi olarak nostaljik bir tramvay hizmet vermektedir.

Kadıköy’de tercih edilen bazı mekanlar,

Haydarpaşa Garı                  İstanbul Oyuncak Müzesi

Kadıköy Çarşısı                     Bahariye Caddesi

Sahaflar Sokagı                    Moda Sahili

Fenerbahçe Müzesi             Kazım Karabekir Müzesi

Kadıköy Barlar Sokağı         Yogurtçular Parkı

Sanatçılar Sokağı                  Kalamış Parkı Marina