1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadıköy-Kartal Metrosu Birinci Yılınında

Kadıköy-Kartal Metrosu Birinci Yılınında

Kadıköy-Kartal Metrosu Birinci Yılınında
      Cumhuriyet tarihinin en büyük metrosu birinci yılını doldurdu. 17 Ağustos 2012'de açılan M4 Kadıköy-Kartal MetrosuYocularından tam puan aldı. M4 hattında seyahet eden yolcuların katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre yüzde 85'lerin üzerinde memnuniyet oranına sahip.
    Temel atma töreni 29 Ocak 2005, açılış töreni 17 Ağustos 2012 tarihinde yapılan M4 Kadıköy-Kartal Metrosu, Marmarayprojesiyle entegre edilerek projelendirildi.
     17 Ağustos tarihinden bu güne  Günde ortalama 110 bin yolcuya hizmet veren metro,İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin Anadolu Yakası E-5 karayolu aksındaki trafik yoğunluğunu ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla inşaa edildi 
     Anadolu Yakasının ilk metrosu olan M4 Kadıköy-Kartal Metrosu 16 istasyondan oluşuyor.21.7 km uzunluğa sahip olan metro Türkiye'nin en uzun hatlı metrosu olma özelliğini taşıyor.Kartal-Kaynarca uzatması tamamlandığında 26.5 km'ye çıkacak olan M4 hattı,bu özeliğini açık ara farkla koruyacak. saatte yön başına 70 bin kişilik yolcu kapasitesi ile Kadıköy-Kartal Metrosu Türkiye'nin en yüksek kapasitali ulaşım sistemi.
    M4 Kadıköy-Kartal Metrosunun bir başka özeliğide Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olması. GoA2 otomosyon düzeyi ve otomatik sürüş modu ve 144 adet metro aracı;araç içi dinamik yolcu bilgilendirme sistemi, enerji tasarruflu sürüş modu gibi birçok  son teknolojik uygulamaya sahip olan metro aynı zamanda Kent içi raylı sistemlerde en yeni otomasyon teknolojisi Celtrac CBTC sinyal sistemine sahip.Gecikme durumunda tren hızı ve istasyonlarda bekleme sürelerini optimize ederek trenlerin istasyonlara  planlanan zamanlarda varmasını sağlıyor.
     Açıldığı günden bu yana yolcu sayısını düzenli olarak arttıran hat.Bir yılda 41 milyonu aşkın yolcu taşıdı. İbb tarafından  gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları ve hizmete giren yeni besleme hatları ile her geçen gün daha fazla yolcu çekmeyi  başardı.
     İstanbul hakına gece gündüz hizmet veren metro  Sabah 06.00-gece 00.00 saatleri arasında devam eden işletmenin haricinde, gece boyu bakım ve destek birimleri de aralıksız çalışarak İstanbul halkına en iyi hizmeti vermeye çalışıyorlar. Bu kapsamda M4 metrosu 11 yönetici, 16 mühendis, 90 tekniker, 16 kumanda merkezi personeli, 60 makinist, 14 destek  birim personeli, 46 istasyon amiri, 148 güvenlik görevlisi ve 87 temizlik personeli olmak üzere 488 çalışanıyla farklı  türde vardiyalarda İstanbul'a gece gündüz hizmet veriyor.
       6 farklı ulaşım modu ile entegrasyon sahip olan M4 hattını ayrıcalıklı kılan bir yanı ise metrobüs, otobüs, vapur, deniz otobüsü,  nostaljik tramvay, minibüs olmak üzere toplamda 6 farklı ulaşım sistemi ile entegrasyon sağlaması… 29 Ekim 2013'te açılması planlanan  Marmaray'ın, Ayrılıkçeşme İstasyonu'nda entegre olmasıyla birlikte bu rakam 7'ye çıkacak. M4 Ayrılıkçeşme İstasyonu'nun hemen üst  katında konuşlanacak olan Marmaray Ayrılıkçeşme İstasyonu ile Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme'ye çok kısa sürelerde yolculuk
 yapmak mümkün olacak.
     Kadıköy-Kartal Metrosu'nun aktarma imkânı sağladığı diğer önemli bir ulaşım modu ise Metrobüs: M4 Ünalan İstasyonu'nda inerek E-5 üzerinde  Uzunçayır kavşağında yer alan Metrobüs durağından 34A (Söğütlüçeşme-Cevizlibağ), 34G (Beylikdüzü-Söğütlüçeşme) ve 34Z (Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme)  Metrobüs hatlarına binerek, Avrupa yakasına seyahat edilebiliyor.... Hâlihazırda İstanbul'un en yoğun kullanılan toplu taşıma hattı olan Metrobüs'e  bağlantı sağlayan Ünalan, hattın en işlek aktarma istasyonu.
     Yakın dönemde test sürüşlerine başlanan Marmaray ile Yenikapı-Şişhane ve Aksaray-Yenikapı uzatma hatlarının tamamlanmasıyla birlikte Kartal'dan metroya  binen bir yolcu için yolculuk süreleri ise şu şekilde olacak:
Kartal'dan
Kadıköy'e: 32 dakika
Üsküdar'a: 35 dakika
Yenikapı'ya: 47 dakika
Taksim'e: 55 dakika
Otogar'a: 66 dakika
Hacıosman'a: 79 dakika
Havalimanı'na: 79 dakika
Atatürk Olimpiyat Stadı'na: 89 dakika
     Şehrin ana arteri E-5 üzerindeki yerlere ulaşım sağlıyor
 
      İstanbul'un en kalabalık ilçelerinden bir olan Kadıköy'ün en yoğun bölgelerinden geçen M4 hattı, şehrin ana arteri olan E-5 karayolu üzerinde bulunan konut,  eğitim, sağlık, finans, eğlence sektörü gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış lokasyona erişim sağlıyor. M4 üzerinde bulunan  Hastane-Adliye Metro İstasyonu, yakın dönemde faaliyete giren ve Anadolu Adalet Sarayı'na yolcu taşıyor.
     Anadolu yakasındaki birçok üniversitenin kampüslerine de M4 hattındaki 6 istasyonla erişmek mümkün. Anadolu yakasının ilk metrosu; kamu ve özele ait 7 modern   hastaneye Acıbadem, Kadıköy, Bostancı ve Kartal istasyonları aracılığı ile her gün binlerce hastayı ve hasta yakınını taşıyor. Hattın batı yönündeki son istasyon 
 olan Kadıköy ise hem ticaret hem de kültür-sanat faaliyetlerinde İstanbul'un başlıca merkezlerinden…
    Asansör, yürüyen merdiven, yürüyen bantlar, bilet sistemleri, engelliler için kılavuz yolları gibi toplu ulaşım sistemlerine ait alışkanlıkları, şehrin  Anadolu yakasında yaşayanlarla tanıştıran M4 hattı, sesli bilgilendirme ve uyarı anonsları, eğitici ve tanıtıcı görsel uygulama çalışmaları gibi proaktif  işletme yaklaşımıyla da dikkat çekiyor...
     Marmaray gelince yolcu sayısı artacak olan metro Ayrılıkçeşme aktarma istasyonunun 29 Ekim 2013 tarihinde planlanan açılmasıyla birlikte M4 hattındaki yolculuk talebinin kısa vadede artması bekleniyor. Saatte yön başına 75 bin yolcu kapasiteli Marmaray sayesinde, hâlihazırda günde 1 milyonu aşan iki
 kıta arası yolcunun önemli bir kısmının raylı sistemleri kullanmaya başlayacağı, böylelikle M4 hattı yolcu sayısının artacağı tahmin ediliyor.
    Kadıköy-Kartal Metro Hattı, sürekli iyileştirme anlayışı ile müşterilerine birçok yenilikçi hizmeti de sunuyor. Bu kapsamda annelerin çocuklarını  emzirebilmeleri için istasyonlarda oluşturulan anne Bebek odaları ve vatandaşların dini  vecibelerini yerine getirebilmeleri için bay ve bayan mescitleri,
 akla gelen hizmetlerin başlıcaları… 
     İstanbul'un coğrafi konumu ve sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle M4 hattı, kentiçi raylı sistemlerde benzerine rastlanmayan ve zorlu bir işletme sefer  tarifesini de başarıyla yürütüyor. Avrupa yakasında temel olarak ticaret ve iş merkezlerinin, Anadolu yakasında daha ziyade konut bölgelerinin bulunması
 nedeniyle sabah yoğun saatlerde yolculuk talebi büyük ölçüde  Kartal'dan Kadıköy yönüne olurken, akşam yoğun saatlerde ise bu talep tam tersi yönde  gerçekleşiyor.
    Dolayısıyla yolcu dağılımında iki yöne göre yaşanan bu büyük fark nedeniyle M4 işletmesi yenilikçi bir çözüm getirdi. Talebi karşılamak amacıyla sabah  yoğun saatlerde Kartal-Kadıköy arası sefer aralığı 3.5 dakika, Kadıköy-Kartal arası sefer aralığı ise 5.5 dakika. Akşam yoğun saatlerde ise sefer aralıkları  tam tersi olarak gerçekleşiyor. Böylelikle Türkiye'de ilk defa uygulanan bu sefer tarifesi modeli ile hem sefer başına yolcu yoğunluğunda daha düzenli bir dağılım, hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.
 
 
  

HABERE YORUM KAT