1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Kadın gazeteciler 8 Mart’ta ÇGC’de buluştu

Kadın gazeteciler 8 Mart’ta ÇGC’de buluştu

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın gazetecileri ağırladı.

Kadın gazeteciler 8 Mart’ta ÇGC’de buluştu

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın gazetecileri ağırladı.

ÇGC Lokali'nde düzenlenen etkinlikte Türkiye'de kadın olmanın zorluklarına işaret edildi. ÇGC Yönetim Kurulu Üyesi Süreyya Uri Aksoy, 8 Mart'ın tüm dünya kadınları için özgürlüğe açılan kapı niteliği taşımasını diledi. Aksoy, "Tüm dünyada kadınlara adanan bir günde bir aradayız. Kadınlar toplumun en fadakar, en çalışkan, en üretken ve en önemlisi de doğasından kaynaklanan en barışçıl bireyleridir. Kadın annedir, kadının yüreğinde anne şefkati vardır. Böyle güzel özelliklere sahip olan kadınlar ne yazık ki toplumumuzda hak ettiği değeri ve yeri bulamıyor" dedi.

"Her alanda şiddet var"

Kadınların evde, işyerinde, sokakta ve hatta bindiği dolmuşta, otobüste şiddete maruz kaldığını, tacize, tecavüze uğradığını belirten Aksoy, şunları söyledi:

"Kadına şiddeti çoğu zaman en yakınındakiler uyguluyor. Eşi, sevgilisi, kardeşi, babası ve hatta çocuğu kadının bir birey olduğunu reddediyor. Onların istekleri dışına çıktığında kimi zaman ölümle sonuçlanan ağır şiddete maruz kalıyor. 2016 yılında tam 317 kadının daha vahşice hayatına son verildi. En kutsal hakkı olan yaşama hakkı elinden alındı. Yılda bir kez sadece 8 Mart'larda varlığı hatırlanan kadınlar ne yazık ki mutlu ve özgür değil, güvende değil. Toplumumuzda kangrene dönüşen bu yaranın artık bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Artık bir çocuk annesiz ya da bir anne evlatsız kalmış, o büyük acıyı tatmıştır. Artık kadının çığlığına kulak verilmelidir. Artık tüm sivil toplum kuruluşlarının, belediye başkanlarının, milletvekillerinin, bakanların, başbakanın, cumhurbaşkanının kadının çığlığına kulak vermesini, şiddeti önleyebilmek için çok ciddi çalışmalar yapmasını ve çözüm üretmesini bekliyoruz."

Tüm sorunların çözüm bulduğu, şiddetin unutulduğu, kadının mutlu ve güvende olduğu daha güzel günlerde 8 Martları kutlayabilmeyi dileyen Aksoy, cezaevindeki tüm kadınların ve kadın gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerini kavuşmasını diledi.

Esendemir, teşekkür etti

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ise etkinliğe katılan ÇGC üyesi kadınlara teşekkür etti. Esendemir, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını diledi ve kadın gazetecilerin daha özgür ortamlarda çalışması için ortak mücadele çağrısı yaptı.

ÇGC Başkan Yardımcısı Sait Güleç, Genel Sekreter M.Ömer Üney, Mali Sekreter Mutlu Mete ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Arat da kadın gazetecilere çiçek hediye etti.

Kadın gazeteciler 8 Mart’ta ÇGC’de buluştu

Kadın gazeteciler 8 Mart’ta ÇGC’de buluştu

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.