Kadınlarda kasık ağrısına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Evrim Aksoy, kadınlarda kasık ağrısına dikkat çekerek, "Kasık ağrısı, kadın hastalıkları arasında en...

Kadınlarda kasık ağrısına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Evrim Aksoy, kadınlarda kasık ağrısına dikkat çekerek, "Kasık ağrısı, kadın hastalıkları arasında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir." dedi.

Kasık ağrısının aşırı fiziksel aktiviteye ve yaralanmalara bağlı olarak gerçekleşebildiğini, çeşitli hastalıkların habercisi olarak da ortaya çıkabildiğini ifade eden Op.Dr. Evrim Aksoy, "Kadın hastalıkları ve üreme organları haricinde; idrar yolları, bağırsak, kas ve iskelet sistemi gibi diğer hastalıkları içeren oldukça geniş kapsamlı patolojiler sonucunda meydana gelebilmektedir. Ayrıca adet dönemlerinde rahim kasılmalarına bağlı olarak kasık ağrısının yaşanması normal kabul edilmektedir. Kasık ağrısı nedenine bağlı olarak şiddetini artırarak kronik bir hal alabilir." diye konuştu.

Kadınlarda kasık ağrısının nedenleri hakkında bilgi veren Op.Dr. Evrim Aksoy, şöyle konuştu:

"Rahim, yumurtalık ve tüplerde iltihaplanma ve abse sonucu kasık ağrısı yaşanabilir. Pelvik enflamatuar hastalık, salpenjit, endometrit, tubaovarian abse gibi over ( yumurtalık ) kistlerine bağlı olarak ya da bu kistlerin burkulması ve patlaması kasık ağrısına neden olabilir. Rahmin dış duvarında konumlanan ve gelişim gösteren miyomlar. Çikolata kisti. Denomyozis. İdrar yolu enfeksiyonları, kronik üretrit, sistit, interstisyel sistit. İdrar yollarında kum ve taş olması. Apandisit. Detrüsör instablitesi ( Anormal idrar kesesi fonksiyonlarında). Fıtık. Dış gebelik. Düşük ya da düşük tehlikesine bağlı olarak kasık ağrısı olabilir. Gebeliğe bağlı olarak rahmin büyümesi sonucunda kasık ağrısı normaldir. Ovulasyon günlerinde kasık ağrısı hafif şiddette yaşanabilir. Normal doğumun ardından kasık ağrısının olabilir. Bu durum sezaryen ile doğumlar için de geçerlidir. Ancak iki hafta gibi kısa bir sürede kendiliğinden geçecektir. İrritabl bağırsak sendromu. Daha önce karın içi ameliyat geçirmiş hastaların karın içinde yapışıklığın oluşmasına bağlı olarak kasık ağrısı olabilir. Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında yaşanan şiddetli ağrının mutlaka araştırılması gerekir. Adet sancısı. Çok nadir olarak pelvik tüberküloz. Pelvik konjesyon sendromu. Rahim ağzı daralması. Sistosel, rektosel ve uterin prolapsus gibi organların sarkması sonucunda kasık ağrısı yaşanabilir. Endometrial polipler. Doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan spiralin kullanımına bağlı olarak kasık ağrısı ortaya çıkabilir. İnflamatuar bağırsak hastalıkları. Bel fıtığı ve aynı bölgede sinirlere bağlı olarak meydana gelen patolojiler kasık ağrısına neden olabilir. Kronik kabızlık. Depresyon, uyku bozuklukları ve seksüel taciz gibi psikolojik rahatsızlıklarda, psikolojik kasık ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Omurga kırıkları, kasların zorlanması ya da burkulması, fibromyalji, karın ön duvarına bağlı olarak meydana gelen patolojiler gibi kas ve iskelet sistemi üzerindeki hastalıklar kasık ağrısına neden olabilmektedir."

Ne zaman doktora başvurulması gerekir?

Kasık ağrıları 6 ay gibi uzun süredir devam ediyor ise kronik ağrı söz konusu olabilir. Ağrıların aniden başladığı ya da uzun süredir devam ediyor olması; teşhis açısından oldukça önemlidir. Sürekli tekrarlayan ve şiddetini arttıran ağrı durumuna ek olarak ateş ve kanama gibi başka şikâyetler eşlik ediyor ise, mutlaka uzman bir doktora başvurulması önerilmektedir.

Aniden başlayan kasık ağrılarının erken teşhisi hastalığın tedavisinin daha kolay gerçekleşmesi için oldukça önem teşkil etmektedir. Ağrı kesici ya da istirahat ile geçmeyen kasık ağrılarının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle gereken tedavi için erken teşhis sağlanması için en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir. Kasık ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların hastalık nedenleri araştırılırken kan testleri, idrar testi, ultrason ve jinekolojik muayene ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Kaynak: İHA

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Çok Okunanlar
Yorumlananlar