1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadir Topbaş ile Darüşşafaka İstasyonu´na test sürüşleri başladı

Kadir Topbaş ile Darüşşafaka İstasyonu´na test sürüşleri başladı

Kadir Topbaş ile Darüşşafaka İstasyonu´na test sürüşleri başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından metro çalışmaları kapsamında yürütülen 4.Levent - Hacıosman hattındaki Darüşşafaka istasyonuna test sürüşleri Başkan Kadir Topbaş’ın katılımı ile 17 Şubat Çarşamba günü başlayacak. 

TEST SÜRÜŞÜNDE 2.000 KİŞİLİK 8’Lİ DİZİ TREN KULLANILACAK

Test sürüşlerine başlanacak Darüşşafaka İstasyonu ile birlikte Hacıosman’a ulaşmak için kalan mesafe 1.348 metreye inecek. 4.Levent – Darüşşafaka istasyonları arasındaki test sürüşünde, yeni sistem için hazırlanan 2.000 kişi kapasiteli 8’li dizi tren de ilk defa kullanılacak.

Toplam uzunluğu 8.120 metre olan 4. Levent – Hacıosman hattının 5,5 Kilometresi (4.Levent - Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi arası) 30 Ocak 2009’da törenle açılmıştı. Taksim – 4.Levent Metro Hattı, Şişhane – Yenikapı hattı ile Marmaray ve hafif metro ile entegre edilirken, 4.Levent – Hacıosman hattındaki çalışmalarda da son aşamaya gelindi.

2004’de mevcut raylı sistem 44 Km iken, bugün itibariyle 75,3 Km.ye çıkarak % 72 oranında artmış durumda. Taksim - 4.Levent arasında hizmet veren hat aynı dönemde Şişhane ile Ayazağa A.O.S. yönüne yapılan ilavelerle % 100 büyüyerek 8,5 Kilometreden 17 Kilometreye çıktı.  Şu anda aktarmalı olarak işleyen bu hat, yeni sinyalizasyonun tamamlanması ile kesintisiz yolculuk imkanı verecek. En geç Haziran ayında yolcu taşımaya başlayacak olan Darüşşafaka hattı ile birlikte bu güzergahtaki işleyen metro hattı 18,3 kilometreye ulaşacak. Test sürüşüne başlanan Darüşşafaka hattı ile Taksim – Darüşşafaka güzergahında yolculuk 22 dakika olacak.

Yıllardır beklemede kalan Haliç Metro Geçişi’nin 2010 sonunda tamamlanması planlanıyor. Bu geçişle birlikte 15 kilometresi Başkan Topbaş döneminde olmak üzere Yenikapı-Taksim-Hacıosman (23,5 km – 32 dakika) aksı kesintisiz işleyebilecek ve havaalanına kesintisiz ulaşım da sağlanmış olacak.

MESAFELER:

Atatürk Oto Sanayi - Darüşşafaka arası: 1.272 m

Darüşşafaka –Hacıosman arası: 1.348 m

Sanayi-Seyrantepe arası: 1.670 m

Hat tamamlanınca Şişhane-Hacıosman arasında (Sanayi – Seyrantepe dahil) yaklaşık 19,5 km. lik bir metro sistemi oluşacak. Ulaşım süresi ise yaklaşık 28 dakikaya inecek.

Tarih: 17 Şubat 2010

Saat: 11.00

Yer:  Darüşşafaka İstasyonu – Maslak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.