1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

Türkiye'nin önemli siyasi isimlerinden biri olan Kadir Topbaş'ın hayatı, arama motorlarında sıklıkla bakılan konular arasına girdi. Peki Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Nereli? İşte Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın hayatı...

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

Türkiye'de siyasetin içinde yer alarak adını duyurmuş isimlerden bir tanesi olan Kadir Topbaş'ın hayatı, son günlerde merak edilen konular arasında yer alıyor. İstanbul'a 13 yıl belediye başkanlığı yapan Kadir Topbaş kimdir? Nereli? Kaç yaşında, neden öldü? İşte Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı...

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?NERELİ?

8 Ocak 1945 yılında, Artvin, Altıparmak - Yusufeli'nde doğan Kadir Topbaş 76 yaşındaydı. Mimar, iş adamı ve siyasetçi kimlikleriyle meslek hayatına devam eden Topbaş, 2004'ten 2017 yılına dek İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yapmıştır.

Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bağlı Altıparmak köyünde 1945 yılında doğan Topbaş, henüz üç aylıkken İstanbul'a geldi. Topbaş orta öğrenimine Işık Lisesi'nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu.

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

Topbaş uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı.1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

ESKİ İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ HAYATI

1996 yerel ara seçimlerinde Refah Partisi'nden Bakırköy Belediye Başkanlığı'na aday oldu ancak seçilemedi. 1999 yerel seçimleri'nde Fazilet Partisi'den Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul'a model olabilecek "Güzel Beyoğlu" projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon" çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Topbaş halen bu görevi sürdürmektedir. Kadir Topbaş'ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı ‘Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent’, TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı ‘Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II’ ve ‘Anılarda Beyoğlu’ isimli eserleri bulunmaktadır.

Kadir Topbaş 2007'den bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın eş başkanıdır. Topbaş aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı başkan yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, Tarih ve Çevre Vakfı (TAÇ Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyeliğini yürütüyordu.

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

2010 yılında üç yıllığına, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) dönem başkanlığına seçilmiştir. Başkanlık için bir sonraki seçimler, UCLG'nin 2013 yılında Fas'ın Rabat kentinde yapılan ve 130'a yakın ülkeden üç binden fazla delegenin katıldığı olağan kongresinde yapıldı. Tek adayla gidilen seçimde, Topbaş 2016'ya kadar görev yapmak üzere yeniden başkan seçildi. Topbaş ayrıca 2011'de Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Komitesi (UNACLA) Başkanlığına seçilmişti.

KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ?

13 Şubat 2021 Cumartesi günü koronavirüs salgını nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında hayatını kaybetti.

Topbaş, Özleyiş Topbaş'la evli ve üç çocuk babasıdır.

Kadir Topbaş kimdir? Kaç yaşında? Nereli? | Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hayatı

Ödülleri

2010 İstanbul Turizm Onur Ödülü'nü, Sütlüce Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi gibi İstanbul'un dünyada önemli bir kongre merkezi olması yolunda çok önemli olan projelere imza atmıştır.

Kendi alanında Dünya Başkanı olması (UCLG Başkanı seçilmesi), İstanbul için yaptığı tüm çalışmalar ile İstanbul turizmine katkılarından dolayı almıştır.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
5
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT