1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kafa karıştıran koronavirüs araştırması: "8 metreye kadar bulaşabiliyor"

Kafa karıştıran koronavirüs araştırması: "8 metreye kadar bulaşabiliyor"

ABD'nin eğitim kurumlarından biri olan MIT'nin yaptığı araştırma, bilim dünyasınındaki insanların adeta kafasını karıştırdı. Akademisyen olan Lydia Bourouiba, yeni tip koronavirüsün bulaşmaması için gerekli olan 1.5 metrelik uzaklık uyarısının güncel olmadığını sözlerine ekledi ve "Öksürük ve hapşırık sayesinde virüs 8 metre uzağa gidebilir" diye konuştu.

Kafa karıştıran koronavirüs araştırması: "8 metreye kadar bulaşabiliyor"

Tüm dünyayı 4 aydır ablukası altına alan yeni tip koronavirüs 850 binden fazla insanı hasta ederken, 42 binden fazla insanın ise hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu esnada dikkat çekici bir itiraf ise ABD'nin saygın eğitim kurumlarından biri olan MIT'den geldi.

Doçent doktor olarak çalışan Lydia Bourouiba, koronavirüs salgını yeni ortaya çıktığı zaman "Virüs havadan bulaşıyor ve 1.5 metre uzaktaki insana yapışabiliyor" tezini adeta çürüttü. 

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan makalesinde Bourouiba, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını öne sürdü.

"DAMLACIKLAR TAM 8 METREYE KADAR İLERLEYEBİLİR"

Kariyerinde salgın hastalıkların bulaşması ve öksürük ve hapşırığın dinamiklerini yıllardır çalışan Bourouiba, koronavirüsünün de 8 metreye kadar yayılabildiğini ve saatlerce kalabildiğini söyledi. Kendisinin yaptığı araştırmada, “Patojenik partikül ve damlacıklar, boyutlarına bakılmaksızın 8 metreye kadar ilerleyebilir” dedi.

Bourouiba, bu parçacık ve damlacıkların bir yere bulaşmasının yanı sıra saatlerce havada kalabileceğini aktardı. Hazırlanan raporda, Çin’de yapılan araştırmalarda virüs parçacıkları, Covid-19 hastalarının hastane odasındaki havalandırma sisteminde bile bulundu” ifadesi kullanıldı. Bourouiba, “Şu an hazırlanan koronavirüs rehberlerinin çok basitleştirilmiş olmasından ve müdahalenin etkisini azaltacağından korkuyorum” dedi.

TRUMP'IN DANIŞMANINDAN TEPKİ GELDİ

Fakat MIT tarafından hazırlanan bu rapora ilk tepki ABD Başkanı Donald Trump’ın corona virüsüyle mücadele ekibinde de yer alan ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci’den geldi.

Fauci, “Bu araştırma korkunç bir şekilde yanlış yönlendiriyor. Kusura bakmayın ama bu araştırmanın yanlış yönlendirmesi beni çok rahatsız etti” dedi. Fauci, “Virüsün bu kadar uzak bir mesafeye gitmesi için çok ama çok güçlü bir şekilde hapşırmak ve öksürmek gerekir. Akademisyenin uyguladığı modelleme pratik değil” diye konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT