1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Kahta ilçesinde Çanakkale Şehitleri anıldı

Kahta ilçesinde Çanakkale Şehitleri anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü Adıyaman'ın Kahta ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kahta ilçesinde Çanakkale Şehitleri anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü Adıyaman'ın Kahta ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü etkinliğine ilçe Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Garnizon Komutanı Ali Murat Ayşen, İlçe Emniyet Müdür Vekili Durmuş Ali Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, kurum amirleri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Kuran'ı Kerim tilavetiyle başlayan programın selamlama konuşmasını, Gazi Ortaokulu Müdürü İbrahim Sandal yaptı.

Müdür İbrahim Sandal selamlama konuşmasında, 102 yıl önce binlerce vatan evladının Çanakkale'de vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ulaştığını söyledi.

Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ise konuşmasında, "Biz sade bir millet ile savaşmadık. Biz Çanakkale'de yedi düvel ile savaştık. Müttefikleri Rusya'ya yol açmak isteyen, ülkemizi işgal etmek isteyen 7 düvelle savaştık. Onlar bir şeyi unuttu. Onların tankları, topları, tüfekleri vardı. Onların o anki teknolojisi bizden daha iyiydi. Ama iman dolu göğüsler, o teknolojiyi orada yendi. O teknolojiyi Çanakkale'de gömdü. Osmanlı İmparatorluğu yıkılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bir batılılaşma havası esti. Anca biz şunu bilelim. Batının muhasır medeniyet seviyesine ulaşmak için azim ve çaba içerisinde olunurken Çanakkale'de o 7 düvele karşı koyan, o maneviyatı, imanla dolu göğsü, gözden kaçırdık. Muhasır medeniyetlere ulaşmak için ilimde, fende, teknolojide, tarımda en iyi noktalara ulaşacağız. Ama bunları yaparken biz kendi öz değerlerimize de sahip çıkacağız. Onlar ile birlikte büyüyeceğiz. Onlarla beraber gelişeceğiz. 15 Temmuz gecesi 50 milyon vatandaşımızı sokağa döken ruh, o kurtuluş savaşındaki ruhtur. Kurtuluş savaşındaki insanların hissettikleri ile aynı histir. O zaman Çanakkale'de düşmanı geçirmedik. 15 Temmuzda da düşmanın maşalarına ülkemiz geçit vermedi" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Gazi Ortaokulu öğrencilerinin hazırmış olduğu türkü, şiir ve tiyatro gösterisi izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Program, okullar arası düzenlenen "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma" günü kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

Kahta ilçesinde Çanakkale Şehitleri anıldı

Kahta ilçesinde Çanakkale Şehitleri anıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.