1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatihi Dönmez, sabit yaz saati uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığın bir çalışmasının bulunmadığını söyledi.

Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

Türkiye'nin sabit yaz saati uygulamasına geçmesi sonrası vatandaşlar sabah saatlerinde, karanlık hava eşliğinde işe giderken ve çocuklarını bu saatte okula gönderiyorlar. Vatandaşların çoğunluğu güvenlik gerekçesiyle ve elektrik kullanımının artması nedeniyle söz konusu uygulamaya karşı çıkarken CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bakan Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. 

Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

"TOPLUM PSİKOLOJİSİNİ ETKİLEMİŞTİR"

Kalıcı yaz saati uygulaması kararı alınırken İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) hazırladığı rapora atıfta bulunulduğunu ifade eden Yüceer, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Ancak söz konusu rapor kamuoyundan sır gibi saklanmaktadır. Yapılan araştırmalar beş yıl önce enerjide tasarruf amacıyla yapılan değişikliğin tasarruf yerine israfa neden olduğunu yansıtmaktadır. Öte yandan sabah erken saatlerde okula ve işe gitmek zorunda olan yurttaşlarımız karanlığa mahkûm edilmiştir. Kalıcı yaz saati uygulaması, geniş halk kesimlerinde ciddi rahatsızlıklar yaratmış, toplum psikolojisini olumsuz etkilemiştir. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektrik enerjisi tüketiminde tasarruf sağlanamadığını belirtmiştir. İngiltere Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Küfeoğlu’nun ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre beş yıldır uygulanan kalıcı yaz saati ile enerji tasarrufu sağlanmamış ve günlük yük eğrisinde sürekli bir ötelemeye de sebep olmadığı ortaya konmuştur. Kalıcı yaz saati uygulamasına geçildiği günden bu yana uygulama sayesinde enerji tasarrufu sağlanıp sağlanamadığı Bakanlığınız tarafından analiz edilmiş midir?”

Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

Bakan Fatih Dönmez ise önergeyi şu şekilde cevaplandırdı:

" İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkileri analiz edilmiştir. Bu kapsamda; ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı,saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağı ortaya konulmuş ve bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit Saat Uygulaması hayata geçirilmiştir.

BAKANLIĞIMIZIN BİR ÇALIŞMAMASI BULUNMAMAKTADIR

Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir. Ayrıca, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından üye ülkelere 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı ile iletilmiş olup Avrupa Birliği de kendi üyelerine bu doğrultuda adım atmalarını önermiştir. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde Bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.”

Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Fatih Dönmez tartışmalara son noktayı koydu

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT