1. YAZARLAR
  2. Fatma Fidan
  3. Kalp ve Beslenme
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalp ve Beslenme

Kalbini atarken koru!
Sizde mi ‘ Can boğazdan gelir’ diyenlerden siniz? ‘ Bana bir şey olmaz’ mı diyorsunuz? ‘Ne bulursam onu yerim’ mi diyorsunuz? O zaman potansiyel bir kalp hastasısınız..
Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp- damar hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiği görülmektedir. Kardiyovasküler risk faktörleri iyi bilindiğinde, bu ölümlerin çoğu önlenebilmektedir. Sağlıksız beslenme, obezite, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur.
Epidemiyolojik çalışmalar sonucunda obezite ile kardiyovasküler risk faktörleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Obezite kalp üzerinde yaratılmış olduğu yapısal değişiklikler nedeni ile tek başına kardiyovasküler riski arttırmaktadır ve yanlış beslenme alışkanlıkları, kalp ve damar hastalıklarının en önemli tetikleyicilerindendir.
Kalp damar hastalıkları risk faktörlerinin iyileştirilmesinde; doymuş yağların ve rafine karbonhidratların tüketiminin azaltılması, tekli doymamış yağ asitlerinin ve posa içeriği yüksek besinlerin tüketiminin artırılması temel hedeflerdendir.
Kalp damar hastalıkları risk faktörlerinin iyileştirilmesinde; doymuş yağların ve rafine karbonhidratların tüketiminin azaltılması, tekli doymamış yağ asitlerinin ve posa içeriği yüksek besinlerin tüketiminin artırılması temel hedeflerdendir.
"FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN"
İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Aşırı vücut yağı, kalp hastalığı riskini arttırır.
"BELİNİZİ İNCELTİN"
Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Bel /kalça oranınızın normal olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Bel /kalça oranı erkeklerde 0,9,kadınlarda 0.85 üzerine çıkılmamalıdır

"YAĞI AZALTIN"
Beslenmemizde topla yağ tüketimi enerjinin % 30’unu geçmemelidir. Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın.
"DOYMUŞ DEĞİL DOYMAMIŞ YAĞ TERCİH EDİN"
Kalp sağlığımız için öncelikle doymuş yağları mutfağımızdan çıkartılmalıdır. Hayvansal yağlar doymuş yağ içerir. ( tereyağı, margarin, kuyruk yağı vb.) Bu yağların yerine zeytinyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, mısırözü yağı ) tercih edilmelidir. Bu doymamış yağlar kan yağlarını düşürmede ve iyi kolesterolü arttırıcı etkiye sahiptir. Tüketilen yağın miktarı kadar çeşidi de kolesterol dengesini sağlamak için önemlidir. Örneğin; 1 tatlı kaşığı yağ yerine 2 adet ceviz, 5 adet zeytin veya 4-5 adet fındık tercih edilir.
"SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ ARTTIRIN"
Mevsiminde taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.
Sebze ve meyveler yüksek oranda Beta karoten, A ve C vitaminlerini içermektedir ve tüketimi kalp sağlığını olumlu etkilemektedir.

"MAGNEZYUM VE POTASYUM İÇEREN VESİNLER TÜKETİN"
Yeşil yapraklı sebzeler, deniz mahsulleri, fındık, ceviz, kuru baklagiller magnezyum yönünden zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler, patates, meyveler, süt ve süt ürünleri potasyumdan zengin besinlerdir.
"SOĞAN VE SARIMSAK TÜKETİN"
Soğan ve sarımsak düzenli ve sık tüketiminde kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
"BALIK TÜKETİN"
Beslenmenizde balığa daha çok yer verin En az haftada 2 kere balık tüketin. Balık omega 3 yağ asidi yönünden zengindir.
"ŞEKERE DİKKAT EDİN"
Şeker ve şekerli besin tüketimini azaltın.
"POSA TÜKETİMİ ARTTIRIN"
Araştırmalar lif açısından zengin bir diyetin kolesterol seviyesini düşürdüğünü, bunun sonucunda kalp hastalıkları riskini azalttığını gösteriyor.
"ALKOLDEN KAÇININ"
Sürekli alkol alımı kolesterol metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Alkol ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu tür içecekler kalp ritmini bozmada etkilidir.

"HAREKET EDİN"
Kalp sağlığınız için fiziksel aktivitenizi artırın. Aktif yaşam; kan kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi normalde tutar, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT