1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kamçatka’da 250 yıl aradan sonra yanardağ patladı

Kamçatka’da 250 yıl aradan sonra yanardağ patladı

Rusya'nın Kamçatka bölgesinde bir yanardağ 250 yıl aradan sonra patladı.

Kamçatka’da 250 yıl aradan sonra yanardağ patladı

Rusya'nın Kamçatka bölgesinde bir yanardağ 250 yıl aradan sonra patladı. Bilim adamları yanardağın 250 yıl aradan sonra patlamasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi.

Kamçatka Volkanik Patlama Gözlem Ekibi'nin başkanı Olga Girina, bu patlamanın kendileri için tamamen bir sürpriz olduğunu söyledi.

Cuma günü akşamı duman püskürtmeye başlayan yanardağın, Paramushir adasında bulunan Severo Kurilsk şehrini külle kaplayabileceği ifade edildi.

Havacılar için turuncu alarm verilmesine rağmen tehlikenin geçtiği kaydedildi. Güney Kamçatka'da bulunan Kambalny volkanının denizden yüksekliği 2,156 metre. Kambalny yanardağı Rusya İmparatoriçesi Büyük Katrina döneminde 1769 yılında patlamıştı. Rusya'ya bağlı Kamçatka Krayının üzerinde bulunduğu, Asya'nın doğusunda yer alan yarımada 400 bin civarında insan yaşıyor. Kamçatka yarımadasında 300 kadar volkan bulunuyor. Bunların 29'u aktif durumda. Kamçatkanın kuzey kesiminde bulunan Shiveluch volkanı Aralık ayında patlayarak deniz yüzeyinden 11 bin metre yüksekliğe kadar kül püskürtmüştü.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT