1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kanada Büyükelçisi Chris Cooter’dan Suriyeli mültecilere çağrı

Kanada Büyükelçisi Chris Cooter’dan Suriyeli mültecilere çağrı

Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e yaptığı ziyarette, Suriyeli mültecilerin ticari açıdan...

Kanada Büyükelçisi Chris Cooter’dan Suriyeli mültecilere çağrı

Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e yaptığı ziyarette, Suriyeli mültecilerin ticari açıdan Kanada'ya gelmesi çağrısında bulundu.

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter beraberindeki heyet ile birlikte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti. Ziyarette iki ülkenin birbirleriyle iyi olan ilişkilerinden memnun olduklarını dile getiren Cooter, "Kanada'nın bu şehirde insanlarıyla iyi bir ilişkisi var. 50 bin kadar mülteci bu şehirden Kanada'ya gidiyor. Kanada gibi Gaziantep de mültecilere kucağını açmıştır. Kanada'da yaralılar ve ihtiyaç sahibi mültecilere yardım etme konusunda elinden geldiğini yapmaya çalışıyor. Sizin de buradaki inanılmaz çabalarınızı tebrik etmek istiyorum. Gösterdiğiniz çabalar dünya için bir örnek oluşturuyor. Şöyle bir düşüncemi de sizlere arz etmek istiyorum. Ticari açıdan mültecilerin Kanada'ya gelmesi bölge için fayda olacaktır. Çünkü bölgeye geri döndükleri zaman kuracakları iş ilişkileri bu bölgenin de katkısına fayda sağlayacaktır" dedi.

Şahin ise Kanada'nın mülteciler noktasındaki duruşu, açtığı alan ve fırsatların dünya ülkeleri bakımından önemli bir örnek olduğunu söyledi. İki milyonluk Gaziantep'te 450 bin mülteciyle beraber yaşadıklarını anlatan Şahin, "6 yıl oldu, yaklaşık 100 bin çocuk 18 yaş altında eğitim hayatında olması gerekiyor. Bizim yaptığımız çalışmalarla bu çocukların yüzde 65'ini eğitim hayatına kazandırmayı başardık. Tabi bir de Kanada'ya gidenlere baktığınız zaman ekonomik olarak daha güçlü, eğitim seviyeleri daha yüksek, daha genç bir nüfus Kanada'ya gidebiliyor. Diğer daha dezavantajlı olanlar engelli, yaşlılar hareket alanı kısıtlı olanların hepsi bu bölgede şu anda. Dolayısıyla dünyanın çok büyük bir sorununa daha güçlü işbirlikleriyle, daha güçlü projelerle, daha hızlı kararlarla çözüm bulmak durumundayız" şeklinde konuştu.

Göç ve göçmen dendiğinde yalnızca muhtaç gruplar olarak anlaşılmaması gerektiğine dikkati çeken Şahin, "Ciddi manada yetişmiş, iki yabancı dili olan İngilizcesi, Arapçası olan, özellikle doktor, mühendis, akademik dünyada olan kişileri kalkınmanın bir parçası yapacak şekilde iyi yönetilmesi ve toplumda da bu algının iyi yönetilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bütün dünyada ırkçılık, radikalizm ve terörizmin altyapısı olarak görülüyor göç ve göçmenler. Dünya barışı açısından da bunu çok tehlikeli olarak buluyorum" ifadesini kullandı.

Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Kuveyt Fonuna sunulan "Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkez Projesi"ne 5 milyon dolar hibe desteği verilmesine ilişkin de açıklama yaptı. Şahin, "Özellikle bu konuda daha güçlü ülkelerin, bu sorunu çözmek için birbirine çok ciddi manada destek vermesi gereken bir süreçten geçiyoruz. Biz şu ana kadar en büyük desteği Japonlardan aldık. Bunu her yerde söylüyoruz. Özellikle JICA kredileriyle beraber altyapıda çok ciddi destek aldık. Şu anda da özellikle dün yapılan imzayla da Gaziantep Büyükşehir Belediyesine 5 milyon dolarlık Kuveyt'den Emir'in ve Cumhurbaşkanımızın katılmasıyla bir hibe fonu devreye girdi. Bu daha işin başlangıcı. Kuveyt Hükümeti ve Emir yardımseverlik konusunda bütün dünyada örnek olan bir liderlik yapıyor. Bize de bunun bir başlangıç olduğunu, ileri ki zamanda daha da güçlendireceklerini söylediler. Biz de bu fonla Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi yapıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı yaptık, projelerimizi tamamladık. Allah izin verirse yaklaşık 2 ay sonra temelini atacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şahin ve Cooter, birbirlerine hediye verdi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT