1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Kanal İstanbul bu yüzden gerekli!

Kanal İstanbul bu yüzden gerekli!

Kanal İstanbul projesi çokça konuşulurken İstanbul Boğazındaki deniz trafiği havadan görüntülendi. Boğazda bekleyen gemiler boğaz trafiği ve çevre açısından büyük risk oluşturuyor.

İstanbul'da yapılması planlanan Kanal İstanbul projesi için tartışmalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2011 yılında gündeme gelen proje ile İstanbul'un içinden bir deniz kanalının geçmesi planlanıyor. Proje ile deniz trafiğinin rahatlaması ve Türkiye'nin büyük bir gelir elde etmesi bekleniyor.

Zeytinburnu açıklarında bazıları hacizli olan gemilerin bazıları da İstanbul Boğazından geçiş için sıra bekliyor.Gemilerin oluşturduğu yoğunluk havadan çekilen görüntülerde gözler önüne serildi.Zeytinburnu açıklarında bekleyen gemilerden "Bereket" isimli kuru yük gemisi 2017 yılında batmıştı.Uzun süre batık halde kalan gemi söküm işlemleri için de dev vinç kuruldu. Batık halde bekleyen gemiden çevreye mazot ve yağ tabakası yayıldı. Geminin söküm işlemleri 2 yıl sürdü.

Kanal İstanbul'un yapılması ile Zeytinburnu açıklarında bekleyen gemilerin geçişinin sağlanması bekleniyor.Ekim 2018 yılında ise Zeytinburnu açıklarında Liberya bayraklı TK Rotterdam isimli kargo gemisi ve Panama bayraklı Bosphorus King gemisi demirli beklerken birbirlerine çarpmışlardı.Geçiş için bekleyen gemilere teknelerle ulaşım sağlanarak gıda ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor.Bekleyen gemiler çevre için de büyük tehdit oluşturuyor.

 

Kanal İstanbul'un bu yoğunluğu bitirmesi bekleniyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT