1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karasu için Islah İmar Planı hazırlanmalı
Karasu için Islah İmar Planı hazırlanmalı

Karasu için Islah İmar Planı hazırlanmalı

Sakarya Karasu turizmle gelişiyor. Yapılan araştırmalar, beldede hızla gelişen yazlık konut piyasasını gözler önüne seriyor.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Hasanoğlu'nun Sakarya Karasu ilçesinde gerçekleştirdiği araştırma, turizm sayesinde hızla gelişen ilçeyi mercek altına alıyor. İlçe nüfusunun 57.000, ilçe merkezi nüfusunun ise 34.000 olduğunu ifade eden Hasanoğlu, yaz aylarında nüfusun 200.000'e ulaştığını, ilçede 30.000 ila 35.000 arası yazlık konut olduğunu belirtiyor.

YAPILAŞMA ÇEVREYLE UYUMLU DEĞİL

Son beş yılda 1.603.243 m2 alana karşılık gelen 22.736 konut inşaat ruhsatı verildiğine dikkat çeken Hasanoğlu, ancak yapılaşmanın Karasu ve çevresinin sahip olduğu doğal dokuya uygun olmadığını belirtiyor. Mevcudun yanı sıra halen devam eden yapılaşmanın hiçbir estetiği olmadığını ve çoğunlukla mevcut planlara bile uymayan betonlaşmadan ibaret olduğunu söyleyen Hasanoğlu, yapılaşmanın biraz kontrolsüz sürdüğüne vurgu yapıyor. Müteahhitlerin çoğunun binanın ruhsat ve eklerine aykırı imalatlar yaptığını belirten Hasanoğlu, söz konusu inşaatların yarısının ise dönüştürülemeyecek, yani ruhsat ve eklerine uygun hale getirilemeyecek durumda olduğunun altını çiziyor.

ACİL ÖNLEMLER ALINMALI

Karasu'da faaliyet gösteren müteahhitlerin hiçbir kural tanımadan boş bulduklarını arsaları yazlık adı altında betonlaştırdıklarını söyleyen Hasanoğlu, acil önemlerin alınması gerektiğini belirtiyor. Karasu'nun eşsiz doğal güzelliklere sahip olduğunu ifade eden Hasanoğlu, yapılaşma bu şekilde devam ettiği takdirde, turizm değerlerinin önemli bir kısmının dönüşü olmayacak şekilde kaybolacağına dikkat çekiyor. Hasanoğlu, aksi takdirde kayıpların dönüşümü için çok büyük maliyetler ve uzun yıllar gerekeceğinin altını çiziyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.